17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Policia zvicerane ndalon në aeroport predikuesin islamik Mohamed Hoblos i ftuar nga një grup të rinjsh salafistësh

Bernë, 29 janar -Mohamed Hoblos po planifikonte një paraqitje në Zvicër, por policia ndalon predikuesin islamik në aeroportin e Cyrihut Ylli islamist Mohamed Hoblos po planifikonte një paraqitje në Zvicër. Por qeveria federale e refuzoi hyrjen. Pasi Hoblos iu refuzua hyrja në Cyrih, ai u përpoq të hynte përsëri në Evropë përmes aeroportit të Oslos – por u kthye përsëri, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Mohamed Hoblos është një yll i skenës salafiste. Ai ka muaj që bën turne nëpër botë me moton « Ringjallja e Umetit ». Umeti, ringjallja e të cilit ai është përkushtuar, është « bashkësia e besimtarëve ». 

Dy javë më parë, Hoblos donte të performonte në Zvicër, i ftuar nga një grup të rinjsh salafistësh. Burrat e dinin se sa shpërthyese ishte vizita. Ata nuk donin të zbulonin vendndodhjen e saktë deri në minutën e fundit. E vetmja gjë që ishte e qartë ishte se ngjarja duhej të ndodhte diku në rajonin e Cyrihut. Por më pas ndërhynë autoritetet. Hoblos u ndalua nga oficerët e policisë menjëherë pas uljes në aeroportin e Cyrihut.

Ai nuk u lejua të dilte nga ndërtesa. Ai e kaloi natën atje – dhe u largua përsëri të nesërmen. Nuk mirëpresim as në Oslo dhe Hagë Predikuesi radikal ishte i listuar në sistemin e informacionit Shengen. Dy ditë pasi Hoblos iu refuzua hyrja në Cyrih, ai u përpoq të hynte përsëri në Evropë përmes aeroportit të Oslos – por u kthye përsëri. Mesa duket australiani ka dashur të performojë para 800 fansave në Berlin. Javën e kaluar, Ministria e Drejtësisë në Hagë më në fund njoftoi se Holanda gjithashtu do të refuzonte hyrjen në Hoblos.

Një zëdhënës i qeverisë tha: “Liria e shprehjes është një e mirë e madhe, por në Holandë nuk ka vend për njerëzit që përhapin ide ekstremiste”. Mohamed Hoblos nuk dihet se ka bërë thirrje publike për dhunë. Në predikimet e tij, megjithatë, ai vazhdimisht bën deklarata problematike.

Më 27 tetor, tre javë pas sulmit terrorist të Hamasit ndaj Izraelit, ai tha në një video: “Qëndroni këmbët, njerëz të Palestinës, qëndroni të patundur. Ti i ke mbushur zemrat tona me gëzim dhe krenari”. Salafistët janë të zemëruar Organizatorët e eventit në Zvicër konfirmuan për Blick se paraqitja e australianit në rajonin e Cyrihut duhej të anulohej brenda një njoftimi të shkurtër.

Një nga burrat shkruan, pa dhënë emrin e tij: “Ishte zhgënjyese që Mohamed Hoblos iu refuzua hyrja. Nuk kishte asnjë arsye për këtë dhe nga informacionet që kemi ne nuk e dimë se çfarë do të fliste kundër një paraqitjeje”. Zyra Federale e Policisë (Fedpol) nuk dëshiron të komentojë për rastin konkret.

Zëdhënësja Imane Rekkas thjesht thotë: « Për të mbrojtur sigurinë e brendshme ose të jashtme të Zvicrës, Fedpol mund të vendosë ndalime të hyrjes për të huajt ». Sipas raportit të fundit vjetor, Zyra Federale e Policisë vendosi gjithsej 19 ndalime të hyrjes ndaj islamistëve në vitin 2022. Fedpol nuk dëshiron të komunikojë shifra për vitin 2023 deri në fund të prillit.

Derniers articles