17.4 C
Berne
lundi 15/07/2024

Për sulmin terrorist në Lugano, Zvicra (MPC) kërkon 14 vjet burg për të pandehurën

Lugano, 5 shtator -Ministria Publike e Konfederatës kërkon që edhe e pandehura, e cila ka kryer një agresion të dyfishtë në vitin 2020, të ndjekë një masë terapeutike. Në ditën e katërt të gjyqit për sulmin me thikë në Lugano, Prokurori Publik i Konfederatës, kërkoi të enjten një dënim me 14 vjet burg. E pandehura 29-vjeçare (bija e nje serbe) do të dënohet për vrasje të shumta në tentativë dhe shkelje të ligjit që ndalon Shtetin Islamik dhe Al-Kaedën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te MPC.

Njëkoheissht, mesohet se MPC kërkon po ashut një masë terapeutike institucionale. E reja nuk shprehu keqardhje apo keqardhje pasi iu shfaqën pamjet e prerjeve mbi viktimat e saj, tha prokurori në Gjykatën Penale Federale. Përveç kësaj, ajo tha se ishte gati të fillonte nga e para, « më mirë », por jo në Zvicër, në një vend tjetër.

Më 24 nëntor 2020, e akuzuara – 28 vjeç ihste në kohën e ngjarjeve dhe i konvertuar në Islam – tentoi të therte dy gra në një dyqan në Lugano, një rajon italisht-folës i Zvicrës, pasi kishte blerë një thikë atje. Ajo ishte e njohur për policinë. Gazeta Le cantopn27.ch ka emsuar se babai i saj ishte nje zviceran, ndersa e ëma e dsaj ishte  me origjinë serbe.

Një prej viktimave, i plagosur rëndë në qafë, ngriti një padi civile duke kërkuar 440,000 franga. I dyti, i plagosur në njërën dorë, ka arritur të kontrollojë sulmuesin me persona të tjerë.

Ajo gjykohet nga Gjykata Penale Federale e Bellinzonës për « tentativa të përsëritura për vrasje » dhe shkelje të nenit të ligjit federal që ndalon grupet xhihadiste Al-Kaeda dhe Shteti Islamik. Në veçanti, ajo akuzohet se donte të kryente një “akt terrorist” në emër të IS. Ajo gjithashtu duhet t’i përgjigjet akuzës së « ushtrimit të përsëritur të paligjshëm të prostitucionit » midis 2017 dhe 2020

Derniers articles