22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Nje parti zvicerane SVP (UDC) shqiptaret e akuzonin per diskriminim, mbron shqiptaret

“Nuk ka më agjitacion kundër shqiptarëve »
SVP e re zbulon zemrën e saj për të huajt në luftën kundër ligjit Covid” («Schluss mit Hetze gegen Albaner» Junge SVP entdeckt im Kampf gegen Covid-Gesetz ihr Herz für Ausländer); “Lufta kundër ligjit Covid. Të rinjtë UDC mbrojnë shqiptarët” (En lutte contre la loi Covid. Les Jeunes UDC prennent la défense des Albanais) jane jeta titujt qe sot gazetat zvicerane (Blick) kane percjelle deklarat e nje partie UDC (SVP) e njohur ne zvicer si “parti kunder te husjve”, perfshire ketu edhe shqiptaret nga te ciket eshte akuzuar per diskriminim, prr cka idhte marrur gjykata Federale e Konfederates, shkruan gazeta zvicerane Le Cantin27.ch

Partia e djathte UDC (SVP) megjithste sit ka protestuar  kundër mungesës së kontrolleve kufitare për të parandaluar infeksionet Covid-19, seksioni i të rinjve ka një objektiv tjetër: masat aktuale anti-Covid, të cilat do të stigmatizonin popullsitë me origjinë ballkanike.

Gianna Blum, Alexandre Cudré

Të huajt, veçanërisht shqiptarët, janë në qendër të gjuhës së urrejtjes, të përdorur si « qetësues dhimbjesh » dhe të diskriminuar. Deklarata të reja nga Rinia Socialiste? Dështoi: ata vijnë nga Young UDC.

Ndërsa kompania mëmë e partisë akuzon Këshillin Federal se nuk kontrollon mjaftueshëm kufijtë dhe udhëtarët nga Ballkani nga frika e korrektësisë politike, seksioni i tij i të rinjve dënon diskutimet mbi to dhe i konsideron ata diskriminues. Në pamjen e tij: masat anti-Covid të qeverive federale dhe kantonale.

« Diskriminimi i mëtejshëm kërcënon »

« As festivali Alba dhe as dasma në Serbi nuk janë përgjegjëse për të gjitha problemet tona, » shkroi Presidenti i Rinisë i UDC David Trachsel në një deklaratë për shtyp të postuar në gjuhën gjermane në Facebook, transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sidoqoftë, nga fjalia e mëposhtme duket se partia është e angazhuar në një luftë anti-raciste kryesisht në kuadër të luftës kundër ligjit Covid, për të cilën kërkon një votë Jo, nëntorin e ardhshëm.

Ai kritikon një politikë masash e cila, « edhe tani që të gjithë të gatshëm për t’u vaksinuar është vaksinuar, nuk kthehet në normalitet, por kërcënon me edhe më shumë diskriminim dhe madje edhe më shumë masa. »

Ai gjithashtu mbron Granit Xhakën pas njoftimit të infeksionit të tij të fundit Covid. « Mundësia që ai të vdesë nga virusi është 0%, » thuhej në deklaratë.

Mediat janë në panik për spitalet e mbipopulluara, thuhet në deklaratë, e cila « nuk është plotësisht e vërtetë ». Pa « panikun » e shkaktuar nga Këshilli Federal, askush nuk do të fliste për udhëtarët që ktheheshin nga Ballkani.

Sa i përket informacionit sipas të cilit më shumë se 80% e vendeve të kujdesit intensiv në Zvicër janë zënë, padyshim që nuk e bind politikanin e ri. As fakti që spitalet po i bien kambanës së alarmit për mungesën e stafit dhe shtyrjen e operacioneve të caktuara.

« Nuk ka ende aq pacientë të ICU -së sa në dy valët e para, » i thotë David Trachsel Blick. « Bazuar në vëzhgimin se kapacitetet janë zvogëluar në masë, jam gjithashtu i bindur se ato mund të rriten përsëri. »

Ai nuk kritikon UDC

Politikani 26-vjeçar i Bazelit nuk dëshiron të komentojë më tej mbi faktin se UDC po mban një qëndrim të ndryshëm për kthimin e pushuesve nga Ballkani. Sipas tij, partia ka « strategjinë e vet ».

Sidoqoftë, njoftimi për shtyp synon drejtpërdrejt masat e zbatuara nga Këshilli Federal, të cilat do të ishin « mosrespektuese ndaj të rinjve », dhe ato të zbatuara nga qeveri të caktuara kantonale, ku ulen edhe anëtarët e zgjedhur të UDC.

Ky është rasti në Cyrih, ku anulimi i festivalit të muzikës shqiptare Alba po shkakton valë. « Sigurisht që ishte një vendim kolegjial ​​i Këshillit të Shtetit, » thotë David Trachsel. Përgjegjëse për çështjet shëndetësore të kantonit, UDC Natalie Rickli kohët e fundit kishte fjalë shumë të ashpra ndaj të pavaksinuarve.

Derniers articles