17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Ignazio Cassis, president i ri i Zvicrës. Gazetari nga Gjeneva e uron!

Bernë, 1 janar -Presidenti i deritanishem Guy Parmelin ia ka dorëzuasr postin e presidencën z.Ignazio Cassis. Transferimi i pushtetit ka ndodhur: Guy Parmelin i telefonoi Ignazio Cassis të premten për të dorëzuar presidencën e Konfederatës, tha zëdhënësi i Këshillit Federal, André Simonazzi. Ata ndajnë të njëjtin mendim, vazhdoi zëdhënësi: “Të bashkuar, do t’ia dalim mbanë të përvetësojmë sfidat e pandemisë”. Ata së bashku i urojnë të gjithë popullatës vitin e ri 2022. Ne mer te komuniteti shiptare ne Zvicer gazetari nderkombëtar ne Gjeneve Nefail Maliqi ka uruar presidentin e ri zviceran Cassis, njofton gazeta zvicerane Le Canton.27.ch

« Paç fat »

Në Twitter, presidenti në largim i Konfederatës i uroi pasardhësit të tij « fat të mirë ». Ai ishte i kënaqur që « vazhdoi të punojë përkrah jush në Këshillin Federal ».

Ignazio Cassis u përgjigj në të njëjtën mënyrë, duke falënderuar kolegun e tij për « punën e tij të shkëlqyer në 2021 dhe për dorëzimin e ngrohtë ». Ministri i Punëve të Jashtme tha se ishte i nderuar të merrte përgjegjësinë e presidencës në vitin 2022.

Ignazio Cassis: Pandemia nuk do të na ndajë

Në fjalimin e tij të Vitit të Ri, Presidenti i ri i Konfederatës Ignazio Cassis theksoi diversitetin e Zvicrës. Edhe pasuria edhe sfida, është forca e vendit. Këshilli Federal po i dëgjon të gjithë pavarësisht ndarjeve që lindin nga Covid-19, raporton ATS/SDA

“Kudo që jetoni dhe çfarëdo gjuhe që flisni, qoftë i ri apo i vjetër, i vaksinuar apo jo, Këshilli Federal po ju dëgjon”, deklaroi Ignazio Cassis në fjalimin e tij të Vitit të Ri në radio dhe televizion. Qeveria i kupton shqetësimet dhe frikën tuaj, shtoi ai.

Pandemia e koronavirusit vazhdon të tensionojë vendin. “Na bën të pambrojtur dhe sjell pasiguri. Ndonjëherë edhe na izolon”, vijoi presidenti. « Por pandemia nuk do të na ndajë. »

Sfida e pluralitetit

Këshilli Federal është gjithmonë i përkushtuar ndaj interesit të përgjithshëm të Zvicrës dhe popullsisë së saj. Qytete apo fshatra, palma në Ticino apo akullnajat në Alpe, përvoja dhe mentalitete të ndryshme: “Pavarësisht këtyre dallimeve, ajo që na bashkon është shumë më e fortë se ajo që na ndan”, sipas Ticino.

Por ky pluralitet gjuhësor, kulturor, fetar dhe politik është gjithashtu një sfidë. Ai detyron kompromise. Ignazio Cassis dëshiron që Zvicra të jetë në gjendje ta përjetojë këtë diversitet me më shumë thellësi, duke respektuar dallimet e mendimeve.

“Në këto kohë të karakterizuara nga një rrezik i fortë polarizimi, është më e rëndësishme se kurrë të kujtojmë se çfarë na bashkon, çfarë kontribuon në kohezionin tonë kombëtar. Së bashku, ne jemi Zvicra”, tha presidenti i Konfederatës.

Gazetari nderkombëtar Nefail Maliqi ka urura dhe falenderuar presidentin e ri për kontribujtin e Zvicres ne Kosovë dxhe Shqiperi

Tragjedia nga Termeti i fundit qe kihste goditur Shqiperine ka mobilizuar jo vetem vendoret dhe shqiptaret ne ballkan e diaspore, por edhe vendet evopiane. Keshtu Zvicra pa zhurme e para u gjend ne ndihme ne vendin e ngjarjes në Durres ku ishte epiqendra e termetit, duke shkaktuar deme te medha ne njerez dhe materiale (31 viktima dhe rreth 700 te lenduar) kishte raportuar redaktori i gazetes zvicerane en shqip Le Canton27.ch

Per kete solidarizim dhe ndihmen e Zvicres ndaj popullit shqiptare gazetari ynë Nefail Maliqi ne Pallatin Federal ne Berne ka Falenderuar Ministrinë e Punëve te Jashtme te Konfederates Helvetike.

Ne letren falenderuese derguar shefit te diplomacise zvicerane Ignazio Cassis gazetari yne Maliqi ne Gjeneve ka falenderuar popullin dhe qeverine zvicerane për angazhimin dhe ndihmesen ofruar popullit shqiptare ne tragjedine e fundit ne Shqiperi pas goditjes se termetit.

“Falemnderit, Danke, Merci la Suisse avec grande coeur pour l’Albanie!..” me keto fjalë ka nisur letren gazetari Nefail Maliqi ne Gjenevë drejtuar ministrit te jashtem zviceran Ignazio Cassis (Département fédéral des affaires étrangères-DFAE) në Bernë.

Me pastaj ne kete leter thuhet se “Miku i mire shifet ne dite te veshtira, thëne kjo ndershiptaret qe perdoret edhe tek zviceranet, aktualisht po deshmon jo vetem humanizmin por edhe forcimin e miqesisë zvicerano-shqiptare. ..”

Lidhur me dialogun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbsë si dhe shkëmbimit të territoreve, MPJ e Zvicrës duke perkrahurf vazhdimin e dilaogut mes pales serbe dhe kosovasre është shprehur kundërideje se shjkimbit te terriotreve, të cilën e konsideron të rrezikshme për rajonin.

“Zvicra shpreson që dialogu i bllokuar midis Beogradit dhe Prishtinës së shpejti mund të rifillohet nën kujdesin e BE (EEAS).

kundër idesë së shkëmbit të territoreve në intervistën e ishte shprehur edhe vet shefi i diplomacisë zvicerane, Ignazio Cassis ne bisede me gazetari nderkombëtar ne Gjenevë Nefail Maliqi, redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zvicra konsideron se një ndryshim eventual të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë do të rrezikonte stabilitetin e brishtë në Ballkanin Perëndimor.

“(La Suisse considère qu’une modification des frontières entre le Kosovo et la Serbie compromettrait la fragile stabilité dans les Balkans Occidentaux…)”, thuhet në fund te deklaratës së MPJ të Zvicrës dërguar redaksise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles