23.5 C
Berne
dimanche 14/07/2024

Ne Davos (WEF) prezent gjithe flamujt e botes. Mungon ai i Shqiperise. Flamuri i Kosoves ballperballe me ate te Serbise

Mbi 2800 pjesëmarrës te mese 100 qeverive boterore jane mbledhur këtë vit në Davos në Forumin Ekonomik Botëror (15-19 janar) që zhvillohet nën moton “Të rikthejmë besimin”, mes tyre perveteq elites se krereve boteror edhe shefat e OKB dhe NATO bashke me bosët e kompanive të mëdha të bizneseve, shumë lidetë të botës ekonomike dhe mbi 60 krerë shtetesh e qeverish, njifton nga Davos-i (WEF) i derguari soecial i gazetes zviceran Le Canton27.ch

Ne WEF te Davos-it ku po merr pjese edhe kryeministri shqiptar i Kosoves po bisedoget edhe per Kosoven dhe ballkanin.

Vitin e kaluar (2023) shqiptaret ne ballkan kishin se cfare te mburreshin, meqe ne samitin boteror ne Davos kishin tre kryeministra shqiptar Edi Ramen, Albin Kurtin dhe Dritan Abazoviqin. Kurse, sivjet (2024) eshte vetem nje Albin Kurti!

Per here te pare dyert e Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës i hapi kryeministri Sali Berisha (2008) i cili është takuar me eliten e krereve boteror, duke i filluar me sekretarin e jashtëm të Britanisë së Madhe David Miliband, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sivjet ne Davos valojne gati te gjithe flamujt boteror, kryrsisht ata te vendeve anetare te OKB-se, NATO-dhe BE-se. Por flamuri i Kosoves sikur edhe i Serbise ballperballe valojne. Por, cuditerisht flamuri i Shqiperise mungon. Pyetem edhe organizatiret e WEF, qe njeri nga ta na tha “sigurisht, meqe Shqiperia nuk eshte e intersuar te jete ne kete samit boteror, ose kryeministri juaj ka telashe atje…”

Nese vertete keshtue qenks,  edhe Vucic eshte dashur t’mos vinte fare sepse ka telashe po aq sa Rama.

Derniers articles