17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Murat Yakin për gazetën ‘Le Canton27.ch’: Kombinimi Zvicër-Kosovë, një mrekulli! E presim me padurim ndeshjen!

Selektori i kombetares zvicerane Murat Yakin me redaktorine gazetes zvicerane Le Canton27.ch

Bernë 10 tetor -Shorti për kualifikimet e Kampionatit Evropian ‘Euro 2024’ dje në Frakfurt surpriza ishte që Zvicra dhe Kosova të jenë në të njëjtin grup. Së bashku me shqiponjat e Kosovës  dhe helvetikët ne kete dgurp do jene edhe Izraeli, Rumania, Bjellorusia dhe Andorra. Dy ekipe te forta evropiane Zvicra dhe Kosova do të përballen sërish, por kësaj radhe në ndeshje kualifikuese dhe jo në miqësore.

Ouvrir la photoE trajneri i Zvicrës, Murat Yakin ka folur për gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch i cili pas shortit të hedhur, ka thënë se është një grup i mirë dhe se « Zvicra dhe Kosova ehste nje mrekulli!..Urime kolege zviceranë dhe miqë kosovarë! »

“Jemi shumë të lumtur që po luajmë së bashku me Kosovën në grup. Do të jetë një duel mes miqsh. Unë dhe lojtarët e mi kemi shumë miq kosovarë. Në Zvicër luajnë shumë lojtarë nga Kosova. Ka një komunitet të madh kosovar në Zvicër, kështu që është një gjë e mrekullueshme edhe për ta. Nga ana sportive, është një sfidë e madhe, e kemi parë tashmë në ndeshjen miqësore të marsit..” ka thëne trajneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin për gazeten Le Canton27.ch
(“We are very happy that we are playing together with Kosovo in the group. It will be a duel between friends. I and also my players have many Kosovar friends. Many players from Kosovo play in Switzerland. There’s a big Kosovar community in Switzerland, so it’s a great thing for them too. Sport-wise, it’s a big challenge, we already saw that in the friendly match in March.”)

Përfaqësuesi i NATI-t të Zvicrës që tani mbanë pozitën e trajnerit ka thënë ne vazhdim se « Izraeli është kundërshtari më i fortë dhe mezi pres ta shof Zvicren dhe Kosovën sërish ne tepine e gjelbert, kjo eshte mrekulli e presim me padurim ndeshjen.. »Ouvrir la photo

Derniers articles