19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Sulmohet ne Serbi autobusi me udhëtarë zviceranë dhe shqiptarë

Prishtinë, 9 tetor -Atobusi i linjës Cyrih-Prishtinë është sulmuar mbrëma në qytetin Nish te Serbise (230 km afer kryeqytetit serbe Beogradit) nga persona ende te panjohur nga policia, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te drejtuesve te kompanise “Turist Kosova e Re”.

Sulmin ne fjalë ka ndodhur dje ne mbrëmje rreth ores 19 në autostarden Nish-Leskovc e ka konfirmuar për gazeten zvcerane Le Canton27.ch  edhe pronari i kompanisë “Turist Kosova e Re”, Ahmet Muçolli ne Cyrih. Sipas Mucollit ne autobus ishin 12-13 veta.

Sipas tij “Rasti ka ndodhur në Serbi derisa ne  ishim duke udhëtuar nga Zvicra në drejtim te Kosovës. Autobusi ishte ne levizje rruges ne Serbi, kur papritmas ka ndodhur sulmi, meqerast jane thyer xhamat e autobusit, por famtirësisht pa te lenduar por pasagjeret ne panike.Rastin ne fjale e kemi lajmëruar menjehere policne ne stacionin e pare. »

Z.Mucoli nga “Turist Kosova e Re” ne vazhdim ka thëne se « Njëri nga udhëtarët i ka parë dy persona të cilit ishin të maskuar. Ndoshta edhe emri i kompanise sone Kosova i ka penguar atyre..”. Udhetarert kane thënë, se kane degjuar sulmuasit duke folur në gjuhen serbe. Policia eshte duke bëre hetime ne Serbi

 

 

Derniers articles