17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Ministri izraelitë viziton fëmijët kosovarë në Izrael, ju uron ramazanin. Frej: Kjo dëshmon lidhjet e mira të Izraelit me shtetin mysliman, Kosovën!..

Ministri i Bashkëpunimit Rajonal Esawi Frej i shoqeruar nga mabsadorja kosovare ne Izrael Ines Demiri ne mesin e fëmjeve shqiptare. Takohen me Anisën dhe Florimin, dy fëmijë të cilët u sollën nga Kosova në Izrael nga Save a Child’s Heart për t’iu nënshtruar kujdesit kardiak shpëtimtar në spitalin Wolfson

Jerusalem, 22 prill -Para vizitës së tij historike në Kosovë, Ministri i Bashkëpunimit Rajonal i Izraelit, Esawi Frej, së bashku me ambasadoren kosovare në Izrael, Ines Demiri, u takua me dy fëmijë kosovarë në Izrael, të cilët marrin kujdes shëndetësor në shtetin hebre. Frej dhe Demiri i kanë uruar dy fëmijëve për muajin e Ramazanit dhe shëndet të mirë gjatë trajtimit të tyre (Frej and Demiri wished the two children a Ramadan Kareem and good health as they undergo their treatment) njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ministri Frej: Rëndësi të madhe në forcimin e lidhjeve midis Izraelit dhe këtij shteti mysliman

Dy fëmijët, Anisa dhe Florimi, kanë lindur të dy me një sëmundje të lindur të zemrës që nuk mund të trajtohet në Kosovë. Si rezultat, ata u sollën në Qendrën Mjekësore të Holon Wolfson nga Save a Child’s Heart për kujdes kardiak gjatë muajit.

Kosova ishte një nga një seri vendesh me shumicë myslimane që vendosi marrëdhënie me Izraelin në vitin 2020, megjithëse normalizimi ishte i ndarë nga Marrëveshja e Abrahamit dhe ishte pjesë e një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga SHBA-ja ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Vendi u bë gjithashtu shteti i parë me shumicë myslimane që krijoi një ambasadë në Jerusalem. Izraeli u bë vendi i 117-të që njohu pavarësinë e Kosovës, e cila u shpall në vitin 2008. Jerusalemi më parë kishte qenë i rezervuar për ta bërë këtë nga shqetësimi se do të përbënte një precedent për njohjen e një shteti palestinez.

Frej tha se e konsideron atë me « rëndësi të madhe në forcimin e lidhjeve midis Izraelit dhe këtij shteti mysliman ». Per ketë vizite te minsitrit izraelite dhe ambsadores kosovare, fëmijët shqiptarë, ka shkruar edhe gazeta prestigjioze Jerusalem Post (Frej said he considers it of “great importance in strengthening the ties between Israel and this Muslim state.”) raporton Le Canton27.ch

Ministri izraelit ju eshte bashkangjitur ministrit të shëndetësisë së Kosovës në një vizitë në një spital lokal, të cilit Izraeli i ka dhuruar dhjetra karroca. Përveç kësaj, ai do të takohet me mjekët izraelitë që punojnë me organizatën humanitare izraelite Save a Child’s Heart, të cilët udhëtuan në Kosovë për të diagnostikuar fëmijët që kanë nevojë për operacion në zemër. Do përkujtuar se ministri izraelite z.Frej ditë me pare ka vizituar Shoqatën e paraplegjikëve dhe paralizës së fëmijëve të Kosovës ‘Handikos’ me ç’rast ka ndihmuar shoqatën Handikos me 93 karroca. Ky donacion është dëshmi për bashkëpunimin miqësor në mes dyvendeve mike, shkruan ne fund Le Canton27.ch 

Derniers articles