19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Me dhimbje e lotë sot ju dha lamtumira e fundit Shqiponja Isufit (41) në vendlindje e saj ne Gjilan cila u gjend e vdekur në banesën e saj ne Zvicër

Gjilan, 5 tetor -Shqiponja Isufi, 41-vjeçare nga Kosova sot ne pranne e qindra fmilajve, miqve nga Zvicra dhe Kosova është varrosur në varrezat e qytetit te vendlindje ne Gjilan, njofoton nga Kosova, korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Shqiponja Isufi më 24 shtator u gjend e vdekur në banesën e saj në Bergdietikon AG. Humbja e saj per nje jave rrsht dominoi ne mediat zvicerane. Vdekja e saj tragjike kishte shokuar qytetaret ku jetonte ajo si dhe mbare komunitetin shqiptare ne Zvicër. Viktima është 41-vjeçarja Shqiponja Isufi, nënë e dy fëmijëve, doktore e ekonomisë dhe pedagoge në Universitetin e St. Gallenit. Ekonomistja e re Shqiponja ishte shembull integrimi për komunitetin kosovar ne Zvicër, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Familjarët e Shqiponjës sot kanë pranuar ngushëllime në Teatrin e Qytetit në Gjilan me lot në sy. Në mbledhjen komomerative në Teatrin e Qytetit kanë qenë të pranishëm një numër i madh i njerëzve për t’i shprehur ngushëllime familjes së ndjerës Shqiponja Isufi.

Derniers articles