16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Mbi 5000 demonstrues pro Palestinën në Gjeneven nderkombetare. Aty edhe zviceranë, turq, shqiptarë, ebrejë etj..

Gjeneve, 21 tetor -Pjesëmarrësit kërkuan fundin e “masakrave të të pafajshmëve” të kryera nga ushtria izraelite dhe fundin e “regjimit të aparteidit”, njofton gazeta zvucerane ne shqip Le Canton27.ch

« Izraeli një vrasës, Izraeli një terrorist! » Parulla godet kalldrëmin e stacionit Cornavin. Një javë pas demonstratës së parë për Palestinën në Gjenevë, lëvizja duket aspak e rraskapitur. Rreth 5,000 njerëz marshuan nga Cropettes në Pallatin Wilson, duke kaluar përmes Pâquis.

Demonstruesit iu përgjigjën thirrjes së shoqatës për Boykot Divestment Sanctions (BDS). “Ne jemi mbledhur këtu për të denoncuar gjenocidin e vazhdueshëm kundër palestinezëve. Ne kërkojmë përfundimin e menjëhershëm të bombardimeve izraelite dhe fundin e bllokadës së Rripit të Gazës, si dhe përfundimin e bashkëpunimit ushtarak me Izraelin”, shpjegon per ATS Emilien Clerc, zëdhënës.

Shoqata beson se bojkoti është forma më efektive e rezistencës për të gjunjëzuar Izraelin. « Ne u bëjmë thirrje kombeve të respektojnë ligjin ndërkombëtar, » shton ai. Këto rregulla nuk mund të zbatohen vetëm për ukrainasit.”

Pas fjalimeve, kortezhi niset. Gjatë rrugës, e reja Senada na shpjegon pse doli në rrugë: “Duhet t’i japim fund bllokadës në Gaza dhe të ofrojmë ndihmë humanitare. Njëzet kamionë për 2 milionë banorë janë të pamjaftueshëm.” Pak hapa larg, Theo shpreson se operacioni tokësor i shpallur nga Izraeli është një bllof. « Ata nuk kanë mjetet për ta bërë këtë, » siguron ai.

Jo shumë larg, Tomas nuk është dakord. “Ata janë të aftë ta bëjnë këtë, kjo më frikëson mua”, thotë ai. Ky Gjenevan demonstron për të kërkuar « fundin e gjenocidit kundër palestinezëve dhe fundin e regjimit të aparteidit dhe masakrave të kryera nga Izraeli ». A nuk ishte Hamasi ai që hapi armiqësitë? « Ky argument errëson të gjithë kontekstin historik, » përgjigjet i riu. Izraeli i ka shtypur palestinezët prej vitesh. Natyrisht, në këtë kontekst, janë aktivistët më ekstremë ata që ndiqen”.

Demonstrata përparon në rrugët e Pâquis. Në dritare, banorët duartrokasin procesionin. “Sionistë, fashistë, ju jeni terroristët!” këndojnë demonstruesit. Shumë lot rrjedhin nëpër fytyra. « Unë kam familjen atje, » murmurit një nënë, duke refuzuar të thotë më shumë.

Atmosfera ngrihet kur i afrohemi Pallatit Wilson. Duke buzëqeshur, Emilien Clerc vlerëson se 6,000 njerëz iu përgjigjën thirrjes. Nga ana e policisë, kishte 4000 pjesëmarrës. “Nuk kishte etiketa apo banderola provokuese,” gëzohet Aline Dard, zëdhënëse.

Derniers articles