19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Maskat po vijne sërish në Zvicër / Rritja e numrit të infektuarve nga Covid-19, OFSP ja cfarë rekomandon..

Bernë, 7 tetor -Numri i të infektuarve me Covid-19 po rritet sërish. Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) sërish rekomandon të tregoheni më të kujdesshëm dhe të mbani maskë në hapësirat e brendshme ku ka shumë njerëz, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, referuar vendimit te fundit nga Ministria e Shendetesise (OFSP) ne Berne.

Zvicra sheh rritje të infeksioneve me 50%. Këshillohet që në rast të turmave të mbani maskë. Me rritjen e ndotjes, është edhe një herë e dobishme të vishni një maskë në transportin publik gjatë orëve të pikut.

Vala e 8-të Covid godet Zvicrën

Pa dyshim, Zvicra po përballet me valën e saj të 8-të Covid. Zvicra regjistroi 25,000 kontaminime në një javë, 8,000 më shumë se të martën e kaluar.

Rikthimi i kontaminimit të regjistruar javën e kaluar u konfirmua pasditen e kësaj të marte nga shifra të reja nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP).

Fushata e re e vaksinimit fillon të hënën

Kushdo që dëshiron mund të marrë pa pagesë përforcuesin e dytë për t’u mbrojtur më mirë nga infeksioni koronavirus gjatë muajve të dimrit.Dhe mund të jetë e nevojshme. Me ardhjen e vjeshtës, numri i kontaminimeve është rritur sërish me gati 50% vetëm gjatë javës së fundit. Ekspertët besojnë se ky është vetëm fillimi i valës tjetër. Prandaj, Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) e konsideron të përshtatshme nxjerrjen e rekomandimeve të reja.

Thirrje për përgjegjësi individuale

E fshehur disi në njoftimin për shtyp të fushatës së vaksinimit, zyra shkruan: “Përveç vaksinimit, sjellja personale është gjithashtu e rëndësishme për të mbrojtur veten dhe të tjerët. Mbajtja e një maske në ambiente të mbyllura, ku shumë njerëz nga familje të ndryshme jetojnë së bashku, ajrosja rregullisht, teshtitja ose kollitja e mbuluar dhe larja e duarve tërësisht rregullisht ndihmojnë në uljen e ndotjes.

A do të thotë kjo se vera e shkujdesur është tani pas nesh? Në çdo rast, do të jetë përsëri e nevojshme të zbatohen masat sanitare që kanë vërtetuar vlerën e tyre nëse dikush dëshiron të shmangë kontaminimin. Ky rekomandim është mbi të gjitha një thirrje për përgjegjësi individuale.

Eksperti bën thirrje për mbajtjen e detyrueshme të maskave në transportin publik

Për disa ekspertë, kjo nuk është e mjaftueshme. Kështu, specialisti i sëmundjeve infektive Ticino, Andreas Cerny, beson se Zvicra duhet të ndjekë shembullin e Gjermanisë dhe të rikthejë detyrimin për të mbajtur maskë, të paktën në transportin publik, spitale dhe praktika mjekësore.

Por kjo nuk duket të jetë e planifikuar. Sepse janë kantonet që janë përgjegjëse për masat, siç vendosi Këshilli Federal në fillim të verës. Por menaxhmenti i Konferencës së Drejtorëve të Shëndetit Kantonal (CDS) do të takohet vetëm pas dy javësh. Ne me siguri do të diskutojmë çështjen e Covid-19.

Sido që të jetë, CDS ka vendosur të lëshojë vetëm rekomandime për momentin. Kantonet do të vendosin vetë se si të veprojnë. Dhe kjo, siç e kemi parë në dy vitet e fundit, shpesh çon në keqkuptime në mesin e popullatës zvicerane.

Derniers articles