25.5 C
Berne
mardi 23/07/2024

Kryeministri i parë shqiptar që hapi dyert e WEF në Davos! Kërkoi njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin e Shqipërisë në NATO

Shkruan: Nefail MALIQI

Forumi Ekonomik Botëror (anglisht: World Economic Forum (WEF) është një fondacion jofitimprurës zvicëran, i vendosur në Cologny, Genevë.

Davos,  Kur u themelua, kush e drejton, qëllimi i tij? Cili kryeminister shqiptar ishte i pari qe hapi dyert ne WEF?

Ishte në janar 1971 kur Klaus Schwab, një akademik gjerman i themeluar në Zvicër, hodhi themelet e asaj që do të bëhej Forumi Ekonomik Botëror. Ky profesor i ekonomisë po organizon një simpozium evropian të menaxhimit për dy javë në Davos, një resort luksoz sportiv dimëror i izoluar në zemër të Alpeve Zvicerane, shkruan fillimisht publicisti dhe gazetari yne i njohur nderkombetar Nefail Maliqi i cili si redaktor i gazetes zvicerane Le Canton27.ch ndjek qe 20 vite sesionet pervjetore te Forumit Ekonomik Boteror (WEF) ne Davos.

Çfarë është Forumi Ekonomik Botëror? Themeluar në vitin 1971 nga ekonomisti gjerman Klaus Schwab, « Forumi Ekonomik Botëror »

Kur filloi në vitin 1971, Forumi Ekonomik Botëror ishte një takim pothuajse joformal i liderëve të biznesit. Por me kalimin e viteve, WEF ka zhvilluar dhe tani përshkruan strategji të reja globale. Ai mbledh së bashku kapitenët e industrisë, drejtuesit e financave, si dhe figura politike, shkencore dhe mediatike për të debatuar mbi problemet më urgjente të planetit. Janë trajtuar tema politike, ekonomike ose mjedisore, ku WEF ofron një platformë neutrale për diskutime.

WEF u krijuar nga ekonomisti gjerman Klaus Schwab, ish « Simpoziumi i Menaxhimit Evropian », i riemërtuar WEF që nga viti 1987, është në fakt vetëm një vitrinë mediatike e arkitekturës së plotë të WEF.

Që nga krijimi i tij, institucioni ka krijuar nga komunitete të përbëra nga liderë politikë dhe ekonomikë, ekspertë, përfaqësues të shoqërisë civile Më shumë se sa vetë samiti, vitrinë e institucionit dhe banderola e madhe mediatike, interesi i vërtetë i WEF.

Sivjet Davosi (WEF) te Zvicres bën bashkë Kurtin jo me Vuçiqin, por me Blinken, Zelenskin, Makron…

Kosova dhe shqiptaret jane ftuar ne Forumi. Ekonomik Boteror qe nga viti 2008.

Per here te pare dyert e Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës i hapi kryeministri Sali Berisha (2008) i cili është takuar me eliten e krereve boteror, duke i filluar me sekretarin e jashtëm të Britanisë së Madhe David Miliband, njifton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Shefi britanik i diplomacisë i përcolli kreut të qeverisë shqiptare mbështetjen e vendit të tij për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO.

Berisha ne Davos takoi edhe shefin e NATO-s, me kryeministrin Toni Bler etj…

Takime të rëndësishme në Davos, ish-kryeministri shqiptar Berisha kishte zhvilluar dhe edhe personalitete botërore për të njohur nderkombetarish pavarësinë e Kosovës. Pra, ky ishte kryeministri i pare shqiptare qe hapi dyert e WEF ne Davos. Kerkoi njihjen nderkombetare te Kosoven dhe abetaresimin e Shqiperise ne NATO!

Ne vitin 2020 ne Davos por edhe ne Gjeneve kishte takime sekrete mes presidentit serb Aleksander Vucici me kryeministrin Edi Rama dhe ish-kryeministrit maqedonas Zaev ku merrte pjese edhe Hashim Thaci. Sipas burimeve diplomatike ne Davos u ndermor iniciativa per “Ballkanin e Hapur” si ide e presidentit ser Vucic, ide kjo e cila kishte per synim ndarjen e Kosoves, por nuk shkoi gjate dhe deshtoi po ashtu si lindi ashtu edhe vdic ne Davos.

Vitin e kaluar (2023) shiptaret ne ballkan kane se cfare te mburren meqe ne samitin boteror ne Davos kishin tre kryeministra shqiptar Edi Ramen, Albin Kurtin dhe Dritan Abazoviqin. Kurse, sivjet (2024) eshte vetem nje Albin Kurti!

Ne zemer te alpeve te Zvicres ne Davos nis punimet peseditore (15-19 janar) Forumi Ekonomik Boterore (WEF) ku do te mblidhen rreth 3000 pjesemarres, dekegacione keto nga 100 qeveri, të gjitha organizatat kryesore ndërkombëtare (OKB, 0BE, KE, NATO…) biznesmen dhe 1000 kompani, ekspertë si dhe media nga mbarë bota. Në sesionin e 54-të me radhë të WEF do të marrin pjesë edhe kryeministri i Kosoves Albin Kurti, njofton nga Davosi gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kryeministri kosovar Kurti gjate qendrimit ne Davos do te zhvilloj nje aktivitet te dendur politik dhe diplomatik permes nje ser takimesh me personalitete zvicerane , ato boterore dhe perfaqesues te organizateve nderkombetare si dge biznessmen. Agjenda e takimebe e Kurtit do te nis me autoritet zvicerane. Keshtu kryeministri i Kosives do te takohet fillimisht me Këshilltari Federal Beat Jans, kreu i Departamentit Federal të Drejtësisë dhe Policisë (FDJP). Betas-Kurti do bisedojne per situaten pas heqjes se vizave dhe bashkëpunimin në çështjet e drejtësisë dhe policisë.

Do përkujtuar se kryeministri shqiptar Albin Kurti vitin e kaluar ishte pritur nga presidenti i Zvirës Alain Berset i cili i kishte konfirmuar mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në KE

Në Davos, çdo vit, gjejmë disa nga 358 miliarderët të cilët së bashku dhe në ‘diversitet’ kontribuojnë aq shumë në ndryshimin e planetit pasi ata mbajnë më shumë pasuri vetëm se pothuajse gjysma e popullsisë së botës. Sot, ka rreth 2,700 miliarderë rreth globit, dhe nuk ka dyshim se interesat e tyre do të përfaqësohen edhe në Davos.

Forumi Ekonomik Botëror i njohur si “Forumi i Davosit” është kthyer në një takim vjetor të paharrueshëm në sferën ekonomike dhe politike.

Një takim ndërkombëtar vjetor i mbajtur për herë të parë në vitin 1971, forumi i Davosit është një nga takimet më të mëdha ndërkombëtare në botën politike dhe ekonomike. I lindur nga vullneti i Klaus Schwab, profesor i ekonomisë në Universitetin e Gjenevës, gjatë edicionit të tij të parë ai mblodhi së bashku më shumë se 400 liderë biznesi për një « Simpozium Evropian të Menaxhimit ». I sponsorizuar nga Komisioni Evropian dhe i mbështetur nga shoqata të ndryshme industriale evropiane, orientimi i Forumit është në thelb ekonomik.

I pari « Forumi Evropian i Menaxhimit », u riemërua Forumi i Davosit në 1987 dhe ka statusin e një organizate jofitimprurëse me seli në Gjenevë. Me një buxhet prej 200 milionë eurosh financohet nga 1000 kompanitë anëtare të saj. Nëse ky forum ishte fillimisht një mundësi për liderët ekonomikë për të reflektuar mbi pyetjet që lidhen me metodat e menaxhimit, Profesor Schwab duke zhvilluar një qasje të bazuar në përfshirjen e gjerë të palëve të interesuara (qasja e menaxhimit të palëve të interesuara), Forumi po zhvendoset shpejt në një vend debati politik dhe gjeopolitik. Ftesa e vitit 1974 për liderët politikë ilustron këtë orientim të ri. Forumi përpiqet të jetë një forum diskutimi në kontekstin e ri global të përcaktuar nga ngjarjet e vitit 1973.

Forumi tani synon të jetë një forum neutral dhe i paanshëm që lejon zgjidhjen e konflikteve ndërkombëtare. Kështu Deklarata e Davosit nga Greqia dhe Turqia për të qetësuar tensionet mes dy vendeve apo takimi midis Shimon Peres dhe Yasser Arafat në 1994 për përfundimin e një marrëveshjeje për Gazën dhe Jerikon. Temat me interes të forumit janë zgjeruar gjithashtu duke përfshirë çështje që kanë të bëjnë me shëndetin ose mjedisin. Ekzistojnë kurse të tjera trajnimi për të konsoliduar aktivitetet e Forumit si Takimi Vjetor i Kampionëve të Rinj në Kinë dhe takimet e ndryshme rajonale. Kësaj i shtohen nismat tematike të fokusuara, për shembull, në zhvillimin e sipërmarrjes sociale.

Një zgjidhje për qeverisjen globale?

Forumi i Davosit sot mbledh së bashku liderë ekonomikë dhe politikë, por edhe anëtarë të OJQ-ve, botës akademike dhe madje edhe sferës fetare në fund të janarit. Duke bashkuar atë që Samuel Huntington e përshkruan si « elita globale », Forumi i Davosit shtron disa pyetje rreth qeverisjes globale. Evoluimi i tij drejt temave thelbësisht politike dhe ndërkombëtare tenton të vërë në pikëpyetje strukturat ndërkombëtare, të OKB-së ose rajonale, si dhe të tjera si G8 ose G20. Baza ideologjike e forumit vihet shpesh në pikëpyetje. Megjithëse bën të mundur forcimin e veprimeve të kryera nga agjenci të caktuara të OKB-së falë një partneriteti të krijuar në vitin 1998 (iniciativa Globale e Shëndetit, Nisma e Edukimit Global, Nisma e Partneritetit kundër Korrupsionit), megjithatë ajo mbetet jodemokratike. E konsideruar tepër liberale, ajo ka qenë objekt i demonstratave të shumta që denonconin fuqinë e saj në rritje mbi drejtimet e qeverisjes ndërkombëtare. Krijimi i Forumit Social Botëror i krijuar në vitin 2001 në Porto Alegre ilustron këtë vëzhgim dhe nxjerr në pah mangësitë e një forumi, misioni i të cilit është « të përmirësojë gjendjen e botës ». Rritja e hapjes së forumit ndaj shoqërisë civile dhe orientimi i raporteve të tij, duke u fokusuar gjithnjë e më shumë tek pabarazitë, tenton t’i vërë në perspektivë këto kritika. Megjithatë, kritika më e rëndësishme që mund të bëhet kundër forumit qëndron në vetë strukturën e tij: ai shpesh synohet vetëm të diskutojë çështje madhore pa krijuar veprime konkrete.

Kush e organizon Forumin?

Çdo janar, qyteti i vogël i Davos, në Zvicrën lindore (normalisht 12,000 banorë), shndërrohet për disa ditë në një qendër ekonomike të kontrolluar nga e gjithë bota.

Është një fondacion jofitimprurës i cili është në origjinën e Forumit Ekonomik Botëror, nga i cili mban emrin (“Forumi Ekonomik Botëror” në anglisht, WEF). E themeluar në vitin 1971 nga një ekonomist gjerman, Klaus M. Schwab – i cili ende kryeson organizatën – financohet nga mijëra kompani të mëdha që janë anëtare. Midis tyre gjejmë, pell-mell, ArcelorMittal, Google, Facebook, Total Francez, Publicis, Sanofi, Engie, Veolia…

I përshkruar si « i pavarur » dhe « i paanshëm » në statutet e tij, ai ka rreth 500 punonjës dhe menaxhohet nga një « këshill fondacioni » i cili ka 23 anëtarë, duke përfshirë francezen Christine Lagarde. Roli i saj parësor është të jetë “ruajtësi i misionit, vlerave dhe markës” së fondacionit, të vendosë për strategjinë e organizatës, të emërojë anëtarë të rinj, etj. Megjithëse rregulloret e fondacionit thonë se bordi duhet të « përpiqet drejt barazisë », ai ka vetëm gjashtë gra për momentin.

Sa kushton dhe kush paguan?

Forumi Ekonomik Botëror (anglisht: World Economic Forum (WEF)) është një fondacion jofitimprurës zvicëran, i vendosur në Cologny, Genevë.

Ishte në janar 1971 kur Klaus Schwab, një akademik gjerman i themeluar në Zvicër, hodhi themelet e asaj që do të bëhej Forumi Ekonomik Botëror. Ky profesor i ekonomisë po organizon një simpozium evropian të menaxhimit për dy javë në Davos, një resort luksoz sportiv dimëror i izoluar në zemër të Alpeve Zvicerane.

Fondacioni ka një buxhet vjetor prej rreth 200 milionë franga zvicerane (afërsisht 200 milionë euro). Pak më shumë se gjysma i kushtohet organizimit të forumeve (Davosi është kryesori, por jo i vetmi), ndërsa gjysma tjetër përdoret për të paguar stafin, sipas raportit vjetor 2013-2014.

« Ne nuk duhet të shohim asgjë më shumë se një makinë globale kafeje ku njerëzit takohen, bisedojnë, shtrëngojnë duart, shkëmbejnë këshilla dhe largohen, » tha Jacques Attali në 2009 në të përditshmen Swiss Liberty. Disa shefa të grupeve të mëdha, ndonëse anëtarë të fondacionit, si Facebook apo Google, kanë ndaluar së shkuari atje çdo vit. Një nga shumëkombëshet kryesore në botë, Apple, nuk është as anëtare e organizatës.

Pse kritikohet Forumi?

Forumi i Davosit ka një reputacion të keq. Ai shihet si takimi i kapitalistëve të fuqishëm dhe të pasur – që në masë të madhe është – i mbledhur për të mbrojtur një model që u sjell dobi. « Të gjithë lojtarët në konkurrencën moderne mblidhen së bashku për të shpallur të njëjtin besim në liberalizmin e mirë: një lugë tregtie të shfrenuar ndërkombëtare dhe disa lugë gjelle rregullash loje dhe etike, » shkroi Bernard Esambert, inxhinier dhe financier francez.

Derniers articles