17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete ne zgjedhjet e tetorit, sot në Olten u organizue një takim i Partisë Socialdemokrate të Zvicrës me mbështetjen dhe pjesmarrjën e anëtarësisë së Lëvizjës Vetëvendosje Qendra në Zvicër. Në këtë takim  prezentoi kryeministri dhe kryetari LVV, Albin Kurti i shoqeruar nga ministti i kulutures Hajrulla Ceku, ku i pranishëm kryetari i SP z. Cédric Wermuth i cili është edhe deputet në Parlamentin Zvicran, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kryeministri Kurti tubimin ne Olten me shqiptare dhe zviceran e hapi me emrin e diplomates Michelin Calmy-Rey

Ky event u organizua për ti mbështetur kandidatët shqiptar në Zvicër që garojnë për Parlamentin e Zvicrës që vinë nga PS e Zvicrës. Kandidatëve shqiptar rreth 30 sish, që garojnë për dy dhomat e Parlamentit Zvicëran kreu i Qeverise se Kosoves Albin Kurti ka  uruar suksese me fitore kandidatëve!

Kryeministri i Republikes se Kosoves z.Albin Kurti tubimin e sontem te prrbsdjket me deputetin e SP z. Cédric Wermuth ne Olten te Zvictes ne pranine e shqiptareve dhe zviceranrve e hapi me emrin e diplomates se njihur znj. Michelin Calmy-Rey. « Diplomtja zvicerane znj. Micheline Calmy-Rry ishte personalitetja e pare nderkombetare qe permendin emrin pamvaresi ne OKB, perderisa disa atebote i thoshin here pamvaresi e kushtezusr e here pamvaresi e mbikqyrur, kurde Calmy-Rey e tha shkurt e qsrte para botes: pamvatesi dhe pike! » tha Kurti ne Olten, ku pasuan duartrokitjet e gjata.

Partia e kryeministrit kosovar, Albin Kurti, VV zgjeron bashkepunimin me Partinë Socialiste dhe Social Demokrate të Zvicrës

Partia e majtë sovraniste kosovare Vetëvendosje! (“Vetëvendosje”), në pushtet në Prishtinë, do te nise te bashkëpunojë me PS-në zvicerane për zgjedhjet në të dyja vendet, konfirmoi sot ne Olten te Zvicres kryeministri Albin Kurti ne praninie e qindra shqiptareve dhe zvicerane.

Verpiomtari i njohur Ilmi Cakolli dhe deputii Kushtrim Berisha aktivisë te dalluar në Pikën e LVV në Obersee-St.Gallen, Qendra në Zvicër qe ishin prezent ne këte tubim te madhe me mergimtaret tanë dhe zviceranë ne Olten thanë për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se « interesimi i mërgimtarëve dhe zviceraneve ishte i madh ne tubimin e sontem ketu ne Olten, për te degjuar dy lideret, mysafirin nga Kosova z.Kurtin dhe nikoqirin zviceran deputetin Wermuthi. Ky tubim deshmoi se VV ne Zvicer po rritet vazhdimisht dhe per nga numri anëtaresisë eshte dyfishuar ne krahasim me vitet e  meparshme, kur VV ishte ne opozite.. »

Mesohet se bashkëpunimi që mbulon periudhën 2023-2025. Sipas Albin Kurtit, “do të jetë çështja e dialogut politik, ndihmës zhvillimore, ekonomisë, kulture, sport…si dhe trajnimeve dhe bashkëpunimit gjatë zgjedhjeve në tetor te ketij vitit në Zvicër dhe në 2025 në Kosovë.

Albin Kurti në Olten: Grupet tona janë pjesë e së njëjtës familje ideologjike

Sipas gazetes zvicerane ne shqipe Le Canton27.ch pjesa dermuese e kosovareve ne  Zvicër janë anëtarë të dy partive të majta. PS zvicerane është e lidhur ndërkombëtarisht me disa parti socialdemokrate. Kurti ne takimin e sontem me zviceranet dhe diasporen kosovare ne Olten te Zvicres nder tjera tha dr « synimi është që të ndihmojmë njëri-tjetrin gjatë fushatave elektorale, që të dyja palët të forcojnë njëra-tjetrën… »

Menjehere pas Micheline Calmy-Rey, Cédric Wermuth, bashkëkryetar i PS-së zvicerane, është një mik i mirë i Kosoves dhe shqiptareve. Do perkujtuar se Zvicra eshte nder vendet e para qe njohu pamvaresine e Kosoves me 14 mars 2018. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch konfirmuar nga OFS, aktualisht ne Zvicer jetojne dhe veprojne mbi 300.000 shqiptare.. Zvicra ka qenë një vend strehimi për opozitën kosovare dhe transfertat e parave në vendlindje janë të rëndësishme për Kosovën. Bashkëpunimi mes PS-së dhe Vetëvendosjes ka ekzistuar qe prej vitrsh, qe kur Kurti ishte ne opozite.

Gjate qendrimit ne Zvicer, Kurti ka takuar deputete dhe mergimtaret shqiptare ne disa kantoneve (GE, BE, VD, ZH…) Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch per dallim nga vendet boterore Zvicra eshte bere vendi me i vizitur dhe preferuar nga drejtuesit e shtetit kosovar, madje edhe ai në Shqiperi, qe bëhet sigurisht per te mesuar dhe marrur pervoja te funksionimit te shtetit juridik sidomos modelin e demkracise dhe tolerances qe vendeve te ballkanit pas luftes, ju mungojnë.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch, dite e sa vie Kosova dhe Zvicra po intensifikojnë bashkepunimin dhe marrdheniet e mira mes veti. Kety dy vitet e fundit krerët e shtetit te Kosoves (presidentja, kryeministri, kryeparlamentari si dhe deputete..) kane vizitur Zvicren se paku dhjete here, delegacione keto te pritura nga autoritetet e Konfederates Helvetike ne Berne, Gjeneve apo ne Zurich.

Derniers articles