24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Imami shqiptar në Zvicer bën « Amin » në kishë, homazhe viktimave dhe solidarizohet me Ukrainen

Imami shqiptar në Zvicer duke bere homazhe per viktimat ne Ukraine ne kihsne e Bernës Heiliggkeitskirchen organizuar nga kisha vendore (Landes Kirchen) (Photo: Le Canton27.ch

Bernë, 26 shkurt -Regjimi rus i diktatorit Vladimir Putin sa më agresiv po behet ndaj pushtimit dhe sullmeve në Ukrainë, aq me shume po zgjerohen perkrahja, solidarizmi ne mbare boten per ketr vend, popullin liridashes ukrainas. Edhe ne Zvicër po zhvillohen nje ser aktivitetesh humanitare dhe protesta te shumta kunder puishtimi te Ukraines nga regjimi diktatorial i Putinit dhe në mbeshteje të popullit të Ukrainës qe na e kujtojne dikur Kosovën, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nje aktivitet i tillë eshte bere edhe sot ne kryeqytetin helevtik ne Berne, saktësisht ne Kishen e njohur Heiliggkeitskirchen organizuar nga kisha vendore (Landes Kirchen) ne bashkepunim me relegjionet tjera. Qellimi ketij takim ishte homazhe viktimave dhe solidarizim (interlegjiösen Friedensgebet) per Ukrainen pas bombardimeve te fundit brutale te Rusise mbi Ukrainën demokaratike, ku morri pjese edhe imai i njohur shqiptar ne Zvicer Mustafa Memeti.

Se cili ishte qellimi i preznces se tij sot ne Kishen e Bernes, imami shqiptar në Bernë për gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka deklaruar se « sot shfrytezova rastin ne Bernë nje bej nje amin, lutje dhe homazhe per viktimat dhe solidarizohet per Ukrainen duke u lutur zoti qe kjo lufte, kjo dhune te ndalet sa me shpejte dhe te kaloje sa me shpoejte dhe më me pak pasoja si ne viktima ashtu edhe deme materiale.. »

Se si i shef zhvillimet e fundit dhe luften ne Ukraine, imami shqiptar ne Bernë z.Mustafa Mehmeti ne vazdshim ka pohuar se « kjo cfare po ndodhe sot ne Ukraine eshte e patolrueshme pe rboten demokartike eshte me shume se lufte, tentim okupimi i nje shtet qe vet Rusia e ka njohur dhe eshte ne kundershtim te konventave nderkombëtare, eshte nje masakër kunder njerezimit, ku po pesojne me se shumti fëmijet, grate dhe peleqte si dhe perspektiva globale e ketij shteti demokratik. Njekohesisht kjo lufte e re ne planetin tone eshte edhe nje kercnim i paqes dhe stabilietit ne te boten e lire »

« Kur shofim ne ekranet televizive keto luftime, bombardime, viktima rrugeve, eksodin..na e perkutjojne skenat e trishstueshme dikur ne Kosovë te cilat kishin trondit botën, ku populli shqiptare, sikur sot ukrainasit, shqipatret dje ishin viktime e masakrave, spastrimeve etnike dhe dhunimeve të nje regjimi brutal qe u godit nga mendesia despotike dhe diktatoriale » ka thëne ne vazhdim imami ne Berne z. Memeti.

Edhe komuniteti shqiptare bashke me zviceranet po solidarizohen me Ukrainen dhe ju jane bashkangjiutr shem aksoneve humaniate roganizuar nga shoqata zvicerane per te mbeshtetur popullaten me ndihma dhe ushqim ne rajon, te cilet dikur te njeta vuajtje i kishin përjetuar ne Kosovë nga regjimi Miloshevicit.

Imami shqiptar në Berne z.Memeti në fund ka falenderuar zviceranet dhe komunitetin kosovar për solidarizmin dhe ndihmat derguar ne Ukraine për refugjatet, të pekurit nga lufta etj..

Derniers articles