17.4 C
Berne
lundi 15/07/2024

Humanistja Gynere Halimi nga Gjeneva që, mblodhi 120 bijat e Livoçit, ja sa franga i dhuroi Halil Kastratit për skamnoret

Gjenevë, 3 shtator -Kesaj vere, gjate sezonit te pushimeve mergimtaret ne vendlindje paten rastin te mblidhen dhe te kaqen jo veteme ne dasma, syneti, fejesa, kanaxheqe apo gëzime tjera..por edhe në tubime tjera mes shokeve dhe shoqeve te gjaneratave dhe mikeshava te fshatit dhe qytetit.

Njeri nga keto mbledhime ishte mire i organizuare dhe ne fshatin Livoçi te Gjilanit ku ishin mledhur gjitha bijat nga vendi dhe diaspora, organizuar nga humanistaja dhe aktiviste e njohur ne Zvicer znj. Gynere Halimi  e cila me vite te tëra jeton djhe vepron me familje ne Gjenevë, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Me defa e kangë, bijat çmallen me kujtimet e të kaluarës. Mbremaj me bijat e Livoçi hallakamë: Kënge, gezim e lot, valle deri n ‘sabah… 

« Pushimet ikemi kalu shumë mirë ve vendlindje. Qe dy vite e kam pas deshirë me i tubu krejt bijat e fshatit tone ku jem rritur dhe shkolluar deri sa u bëmë nuse. Por per skaqe te pandmeise nuk patem te tubohemi.  Me ne fund, pas kalimit te pandmeise, mu realizua deshira e ime e kahmotshme dhe ia arrita te organizoje ne Livoçin e bukur te Gjilanit takimin e bijat tona. Arrita t’i tuboj mbi 120 gra, kryesisht bija, shoqe e mikesha te fshatit tonë me t ecilat per disa ore jem kanqe, siq thone e kemi bere sabah ne biseda kur ishim te reja ne shkolle, qe ishim permalluar jo vetem te shifeshim por edhe te komunikojmë. Ne fakt sofra e bijave u shtrua per 200 veta, sa kishim ftuar, pro per shkaqe te dasmave, festave e ahegjeve te shumta qe kishte sivjet,  disa na munguan. Pos muhabetit kishim darken si thone deri ne fyt, siq thonë, nga supa deri ne bakllave. Mbrëmja ishte edhe me e hareshme meqerast na shoqeronte edhe muzika. Ate nate burrat i kem shpall perosn non gratat, me naj rujt femijet.. » thote duke qeshur per gazeten Le Canton27.ch  znj. Halimi

Ne vazhdim te bisedes znj. Gynere Halimi thite se « ajo mbremja ishte verte kenaqesi e amdhe qe me pak fjale s’mund ta pershkruaj. Ishte mbemje vertete e përmallueshme, nostaligjike. Kem festuar, kem ngrenë darke mu ne at shkollë, mu ne ato banka ku jemi shkolluar..Mbremja me bijat e Livoqit dhe diaspores shkoi hallakamë: Kënge, gezim e lot, valle deri n ‘sabah… »

Do ishte mire që ne te ardhmen edhe fshatrat dhe qytetet tona te ndekin shembullin traditen e bijave te Livoçit qe per cdo vit te bejne takime tradicionale. Merita te ketij tubimi te bijave te Livoçit kishte padyshim znj. Gynere Halimi e cla arriti te tuboj mbi 100 bija jo vetem  te fshatit por edhe mergimtare ato nga Gjemrnai, Belgjika,  Zvicra (Gjeneva, Lausanna, Berna deri ne Cyrih) dhe viset tjera.

Per kete mbremje me bijat e Livoçit pojesemarrset permews gazetes sone kande falenderuar nga zemra znj.Guneren Halimi e cila me ketë inciative nga ka besuar dhe gezuar shume!

Nga burimet tona kemi mesuar se znj. Gynere Halim eshte jo vetem organizatore e mire por edhe aktriviste e ahnegjeve te grave ne Gjeneve dhe humaniste e cila per te ndihmuar nevojtaret ajo ka dhuruae mbi 20.000 CHF ero humansitr t enjohur z.Halil Kastratit. Pa skedsja edhe djlai i saj Bislimi ka dhruurar plusa 2000 eru pe rt enjejetne fmaiklje, te cilet ju eshte ndertuar nje shtëpi.
https://www.youtube.com/watch?v=W2FYclTzXTY

Derniers articles