25.4 C
Berne
vendredi 19/07/2024

Gjate vekendit të fundit në Zvicër 48 te vdekur dhe mbi 20 mijë raste të reja 

Bernë, 20 dhjetor -Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër. Në 72 orët e fundit, 20,496 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Numri i testimeve të kryera është 156 mijë 602. BAG raporton gjithashtu 48 vdekje të reja nga koronavirusi. 226 persona të tjerë u shtruan në spital.

Pandemia nuk do të përfundojë deri në vitin 2024

Varianti Omikron na mban fort nën kontroll. Por ka disa shpresa: Nëse vaksinimet bëhen dhe zbatohen masat, koronavirusi mund të tërhiqet në vitin 2024, sipas krye-shkencëtarit të Pfizer.

Koronavirusi duhet të na mbajë të zënë për ca kohë. Shkencëtari kryesor i Pfizer, Mikael Dolsten (63) tha në një prezantim para investitorëve se ai priste që pandemia të zgjaste deri në vitin 2024.

Megjithatë, virusi do të përhapej në shkallë të ndryshme: Në disa rajone do të vazhdojë të ketë numër të lartë të rasteve në vitet e ardhshme, në zona të tjera, megjithatë, shifrat do të bien aq shumë sa mund të flitet për një situatë endemike. Endemike

Derniers articles