19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Gazeta Zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ja shkurton tavolinën e diktatorit Putin me shefin OKB, me një mesazh: Dialogu e as paqja nuk bëhen në distance!

Bernë, 27 prill -Shefi i OKB-së Guterres nga takimi me diktaroin rus Vladimir Putin këmbëngul për një zgjidhje paqësore. Por, shtoehet pyetja si  te arrihet  kjo paqe kur njerëzit me ndikim, diktatori Putin i pret personalitetet boteror ne nje tavoline ne distance prej 6 metrash, aq me teper kur Guteres eshte ne moshe dhe a ka probleme me te degjuar. Kjo tavoline, distance te len pershtypjen sikur dikush ketu t’i kete kembet ose qorapat pa larë ose Putini ose mysafirit e tij, apo dikush nuk i ka lare dhembet, i vjen era gojes, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Pse Putin pret Guterres , Macronin apo Scholzin ulen ne tavolinen e gjate prej 20 metrash, kurse kurse me tavoline 2 metra me Le Pen-in dhe Lukashenkon ? 

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Guterres u takua me Presidentin Putin dhe Ministrin e Jashtëm Lavrov në Moskë. Ai bëri thirrje për një armëpushim dhe një zgjidhje paqësore të luftës në Ukrainë. Putin thuhet se ka rënë dakord për një evakuim të fabrikës së çelikut Azov. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres zhvilloi bisedime në Moskë me presidentin rus Vladimir Putin dhe më parë me ministrin e Jashtëm Sergej Lavrov.

Takimi me Putinin në Kremlin mësohet se ka zgjatur rreth një orë. Putin thuhet se është i hapur për evakuimin e fabrikës së çelikut. Kombet e Bashkuara më pas njoftuan: « Presidenti ra dakord në parim për pjesëmarrjen e Kombeve të Bashkuara dhe Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në evakuimin e civilëve nga uzina e çelikut Azov në Mariupol. . »

Nga ky takim, Putin tha se Rusia shpresonte për një « zgjidhje paqësore ». Gjatë negociatave të tyre në Stamboll në mars, negociatorët rusë dhe ukrainas arritën një « përparim të rëndësishëm ». Megjithatë, pala ukrainase më vonë u tërhoq nga disa nga marrëveshjet paraprake. Kjo e bën të vështirë negocimin e një « marrëveshjeje të ardhshme ».

Mediat boterore gabuan kur raportuan se Guterres dhe Putin u takuan « tête-à-tête » sepse ishin disa metra kokakt njeri me tjetrin..  

Edhe kesj radhe ra ne sy per shume kend tavolina e gjate e Putinit ne këto takime. Zyrtarisht, tavolina prej druri e lakuar prej gjashtë metrash (20 këmbë). Tavolina e zgjedhur për takimin e Vladimir Putin me liderët botërorë ka ndezur një mori kolmentesh dhe  spekulimesh rreth simbolizmit të saj. Tavolina e shtrirë është paraqitur në fotografitë e shpërndara në internet ditët e fundit, ndërsa presidenti rus ulet me liderët perëndimorë të etur për të zbutur tensionet mbi një pushtim të frikshëm ukrainas. Ai u ul përballë presidentit francez Emmanuel Macron në tryezën tashmë të famshme javën e kaluar dhe të martën u ul në të njëjtën tryezë me kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Ndryshe, redaksia ne humor e ka thene se «tavoline e gjate te Putinit e shkurtuam se gazeta nuk po na nxen.. »

Per shume analiste eshte e cuditshme kjo pritej e ptuinit, sidmos per perendmoret, qe si duket Putin i ka ndare ata ne « miq » dhe ne « armiqë ».  Tash ashtrohe tpyetja sse Putin pret Guterres , Macronin apo Scholzin ulen ne tavolinen e gjate prej 6 metrash,  kurse me tavoline prej 1 apo 2 metra me Le Pen-in dhe Lukashenkon?! Disa  media ruse per t’u « aresyetur » apo mbrojtur arrogancen e Putinit shkruajten se kjo behet per shkaqe sociale per shkak COVID-19. Porr t’mos harrjme se Putin  Le Pen, sikure dhe Lukashenkon dhe shume peronaliete sallve apo ato prorsue i ka pritur mu ne kulminacionin e pandise pa distance, ne taviolone te vogel prej një apo dy metrash.

Kur botuam forgrafin e takimit mes Guterres dhe Putin ne readksine tone kane arritur shume reagime dhe mjaft krtike. « Kjo foto tregon qart se bota eshte gjunjezuar para keti kremineli. Bizedojn per çfar.e.? Per mija te vrare, gra e fëmij te pa fajshem, per varreza masive, për femra te dhunuara? DSi dikur kur evropa negocionte me Milésovicit pas krimeve e am,sakrave ne Kaosovë, pas 20 mije femrave kosovare te dhunuara e sot me Vucicin qe ende nuk a kerkuar fâlaje Kosovës per krime dhe gjenocid te serbve ndaj popullates civile, qe sor ekesja dite ende nuk dihet fasi i 1700 te zhdukurve?!.. », transmeton gazeta Le Canton27.ch

Megjithate redaksia, ketare  komenteve ju eshte pergjigjur shkurt: Megjthate dialogu eshte i domosdoshem me kë do qofte. Madje, per hire te paqes, atyre femijeve dhe grave duhet me nogociuar edhe me djallin edhe me kriminelin!… »

Pas ketij takimi me sGuterresd dhe Putin, gazeta zvicerane Le Canton la leshuar nje mesazh se: Dialogu e as paqja nuk mund te »arrihet ne distance, fundja ket bisede Putin-Guterres kishin mundur ta kryenin edhe me telefon pa hargjuar fare bileta për aeroplan e hotele, mew te cilat mjete mejet kishin munduir t’ia dergopnin femijeve ukrainas per qumesht neper podrume ose lule te varri mijëra viktimave te luftes mes Ukraines dhe Rusisë. Ne Kosovë shqipatret mabjne ne distance vetem lopët qe t’mos theren me brina ose kuajt qe t’mos kafshohen apo t’mos gjuhen me shkelma mes veti!

Derniers articles