19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch shpall “Personalitete të Vitit” presidenten e Kosovës dr. Vjosa Osmani

Bernë, 7 mars -Me rastin e Dites Nderkombëatre te Grus – 8 Marsit, Redaksia e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka shpallur Personalitete të Vitit (Person of the Year)  presidenten e Republikës së Kosovës Dr.Vjosa Osmani për rolin dhe angazhimin e saj permanent ne avancimin e gruas ne shoqeri, për kontributin ne procesin e dialogut, ndërkombëtarizimin e çështjes së Kosovës dhe asaj mbarë kombetare në arenën  nderkombëtare.

Këtë përzgjedhje redaksia ne fjalë e ka bërë për shkak të rolit dhe kontributit të presidentes shqiptare ne Prishtinë Dr.Vjosa Osmani presidnet e pare gur e zgjhdur nga vota e popullit.. Njëkohesisht për angazhimin e saj për integrimin e vendit në BE-së, në NATO dhe miqësi të përhershme me SHBA-të per një Kosovë te sigurt per te gjithe qytetaret  e saj, nje vend tolarant dhe demokartik, një Zvicër ne ballkan!

Vjosa Osmani, gruaja që i mposhti të gjithë burrat e cila ndoqi vijen proamerikane aty ku e la presidenti Rugova!

Dr. Vjosa Osmani është Presidentja e re e Kosovës. Gruaja më e votuar në histori të zgjedhjeve aty arriti dje të marrë besimin e Kuvendit pas 3 raundesh. Forca e saj politike dhe besimi i qyterave ndaj saj u deshmua me 14 shkurt ne vitin 2021 e cila fitoi bindshëm 300.788 vota, qe mund te thuhet se kjo eshte gruaja e pare shqiptare presidente me voten e  popullit,  shkruna gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ajo qe kur u kyq ne pilitike mbajti vijat e LDK-së se presidentit histroik te Kosoves dr.Ibrahim Rugova. Kete politike te forcimit te shtetin te Kosoves ajo e vazhdoi edhe kur ishte ne krye te Parlamenetit te Kosoves, kur ishte kryeministre dhe tash po e vazhdon me perkushtim si presineete e Repunlikës ne avancimin e procesve demokratike duke mbeshtetur dialogun e Brukselit duke shndërruar vendin në një qendër me një rol kyç dhe faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon.

Kosoven do ta bejme nje Zvicër te re në ballkan, nje shetet tolerante dhe demokatik ku do te funksionoje shteti juridk

Vjosa Osmani përfaqëson një fytyrë të re, të papritur të shtetit më të ri në Evropë. Vizita e Presidentes në detyrë në Bern rriti shpresat për një kapitull të ri në marrëdhëniet Kosovë-Zvicër e cila tha se me shtetin helevtik kemi mardhenie me shume se miqesore, vellezerore, meqe kemi  ne Zvicer edhe rreth 300 mije vellezer e motra, punëtor te vyeshe, shembull integrimi dhe ambasadore te imazhit të vendit tone!

Njëkohesisht kjo mirenjohje dedikuar presidentes se Kosovës eshte merite e saj për ndërkombëtarizimit të çështjes së Kosovës, të Luginës së Preshevës dhe asaj mbarë kombetare en aren nderkombëtare, angazhimi saj me te zhdukurit si dhe kontributi i saj ne lobim dhe integrimin e Kosoves ne instancat Veriatlantike dhe ato evropiane drejt anetaresimit të Kosoves ne NATO, BE, UNESCO dhe interpol

Sipas Le Canton27.ch ka shumë arësye pse Vjosa Osmanit i dhurohet kjo mirënjohje Kosovës si dhe ndërkombëtarizimit të çështjes së Luginës së Preshevës dhe asaj mbarë shqiptare, për  angazhimin e vazhdueshem për liberlizimin e vizave angazhimin  e  saj permanent me kreun e qeverisë së Kosoves per zero tolerance ndaj krimit te organizuar per funksionimin e nje shteti juridik siq e meritojne qytearet e Kosovës, per ta bere Kosoven Zvicer siq ishte shprehur presidentja Osmani gjate vizite se saj të fundit ne Bernë te Zvcrës.

Kush eshte presidentja e Kosoves te cilen gazeta zvicerane e shpalli Personalitete të Vitit (Person of the Year)?

Dr. Vjosa Osmani Sadriu u lind më 17 maj 1982 në Mitrovicë, në Kosovë. Shkollimin fillor dhe të mesëm e ka mbaruar në Mitrovicë, ndërkaq Fakultetin e Drejtësisë e ka mbaruar në Universitetin e Prishtinës.

Studimet Master dhe studimet e Doktoratës i ka të mbaruara në Universitetin e Pittsburghut në Pensilvani, ShBA. Ajo është zgjedhur deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës në katër mandate, kështu duke u bërë gruaja më e votuar në histori të zgjedhjeve parlamentare në Kosovë si dhe politikania e dytë më e votuar në zgjedhje parlamentare. Në mandatet e kaluara ajo ka udhëhequr Komisionin Parlamentar për Punë të Jashtme, Komisionin për Integrime Evropiane dhe ka qenë Nënkryetare e Komisionit për Reformë Kushtetuese.

Më 3 shkurt 2020, Vjosa Osmani u zgjodh kryetarja e parë grua e Kuvendit të Republikës së Kosovës. Më 5 nëntor 2020, ajo mori detyrën e u.d. si Presidente e Republikës së Kosovës. Gjatë viteve 2006-2010, Vjosa Osmani ka shërbyer si Shefe e Stafit të presidentit Sejdiu dhe Këshilltare e Lartë për çështje Ligjore dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare.

Ka publikuar libra, artikuj, monografi dhe punime nga fusha e të Drejtës Ndërkombëtare dhe Komerciale, si në gjuhën shqipe, ashtu edhe në atë angleze. Osmani është e martuar ma Prndon Sadriu nga Presheva (Lezbali) dhe ka dy vajza binjake.

 

Derniers articles