26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Gazeta spanjolle: Filmi kosovar rihap plagët e luftës 20 vjet më vonë

Bernë, 7 mars -« Filmi kosovar rihap plagët e luftës 20 vjet më vonë » (Una película kosovar reabre las heridas de la guerra 20 años después) eshte ky titulli i azetzes spanjohelle Diariovasco, ku regjisori i filmit jep nje mesdzahe se Lufta nuk i sjell dobi askujt, në Ukrainë, në Kosovë, askund.., citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Plagët e luftës në Kosovë rihapen dy dekada më vonë, përmes historisë së vërtetë të Fahrije Hotit. Një grua që vetëm 28 vjeçe humbi bashkëshortin në vijën e parë të frontit. Për të ecur përpara, Hoti krijoi kooperativën e parë bujqësore për gratë në vend, duke thyer normat e një shoqërie patriarkale.

Ja çfarë tregon ‘Hive’, shumë më tepër se një film, regjisori i tij synon të dërgojë një mesazh shprese dhe ndërgjegjësimi shoqëror: « Lufta nuk i sjell dobi askujt, në Ukrainë, në Kosovë, askund. Janë njerëzit që Ai do të shkojë. përjetojnë këto pasoja dhe duhet të flasim për këtë”, thotë Blerta Basholli, e cila ka firmosur edhe skenarin e filmit.

Ashtu si Hoti, edhe Basholi vuajti tmerret e luftës, e cila u detyrua të largohej nga shtëpia e saj në moshën 16-vjeçare kur shpërtheu konflikti me Serbinë. Filmi u prezantua në edicionin e fundit të Sundance dhe fitoi tre çmime.

Derniers articles