18.2 C
Berne
samedi 20/07/2024

Fjalimi i vonuar i Edi Ramës në Strasbourg, më shumë zhurmë se hajr!..

Strasbourg, 12 tetor -Paraqitja e Rames sot ne Strasbourg  nuk ishte gje te re vetem llafe e zhurme, bile ngarkoi edhe me shume akuzen e speciales kunder Thacit, Veselit dhe te tjereve…Ai vet e tha sot ne Strasbourg se « ne aktakuze nuk permendet askund « trafiku me organe », cka don te thote se ia i hap udhë akuzave tjera mbi Thacin, Veselin dhe te tjeret?!.. Kjo eshte e qarte se as Thaci e as kreret e UCK-së nuk jane marrur me « trafikun e organeve ». Kete ja kishte konfirmuar edhe znj.Carla del Ponte gazetarit te njohur shqiptar ne Gjenevë, te cilen e ka intervisuar, që me pas e kane emetuar të gjitha mediat shqiptare ne Tirane dhe Prishtinë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Hipokrizia e dites: Deputetet te cilet votuan specialen, qe e quan liderin e tyre ne Hage, sot ne Strasburg i thane Rames falemnderit!

Para Ramës zviceranja del Ponte e kishte thënë se «Thaci ska lidhje me « rafik organe »!. Kte e dine e zogjet e malit! 

Do përkujtuar se një task forcë speciale, e emëruar nga Bashkimi Evropian dhe e udhëhequr nga prokurori i Shteteve të Bashkuara, Clint Williamson, po heton akuzat e Marty-t kundër UÇK-së. Lidhur me kete zvicerani Dick Marty ka nxjerrur një raport në vitin 2014 te cilin e prezentoi ne Keshllin Evrpain ne Strasbourg!

Ate se Thaci nuk ka lidhje me « trafikun e organeve » e dinë, jo vetem zviceranja Carla del Ponte por te gjithe shqiptaret madje edhe zogjet e malit… Atehere Edi mund ta pyes Ramen, pse ishte sot ne Strasbourg dhe cfare deshti te thoshte, cfare qellimi kishte, apo kure ske cka bene, luje deren, i thone kesaj, dmth plohur kot?!

Nese vertete Edi Rama eshte i shqetesuar për Kosoven, per vlerat e UCK-së apo per Hashimin dhe Kadrine ai eshte dashur t’i thote ne vitin 2015 deputeteve dhe PDK-së dhe LDK-se si Kërrtezi ne ish-Jugosllavi: Mos e votoni specialen se ja u shkurtoj gishtat, se po doni me i qu krerët e UCK-së n’burg në Hagë!.. » Shkurt, Edi Rama je vone, te ika ikur treni!..sepse « shtepia e verdhe » dhe raporti i Dick Martit nuk jane tani e as qe dje, por qe plote nje decënie?!

Thene shkurt, fjalimi i sotem i Edi Ramës në Strasbourg u paraqit sikur te ishte ne Tirane, duke bere fushate dhe jkop ne nje insitucion demokratik evropian, që ishte më shumë zhurmë se hajr. Fjalimi i sotem i Rames nuk vlen e ajo thenia « me mire vone se kurre », cka kreret e UCK-së tashme i ke veq në Hage ne burg?!

Sa qesharke po aq hipokite ishte kur sot ne Starsburg deputetet te cilet e kishin votuar specialen, te cilet e quan liderin e tyre ne Hage i thoshin Rames falemnderit për retorikën e tij sot ne KE! Për cka falemnderit, që e qua në Hagë apo?..Apo pse Rama fyu komunitetin nderkombëtare me fjalimin e tij, retorikene tij për nje ore duke malltretuar depuputete nderkombëtare te cilet edhe bene gjithecka per lirine e Kosovës, për te diskriminimin e të drejtave te njeriut kunder nga regjmi i Beogradit i drejtuar nga kryekrimineli serb Miloshevic.  

A ka nevoje sot Shqiperia apo Kosova aq me teper nje kryeminister shqiptar, te kijoj hasmeri me nderkmbetaret? Siogursht se jo!.. Pra, shqiptaret si kurrenjëhere sot kanë nevoje per miq dhe jo për armiq sepse Kosova u clirua me miq!

Edi Rama nëse vertetë i don shqipatret, kreret e UCK-së dhe Kosoven, ai ne rend te pare duhet t’i kerkoj falje Keshillit Evropian dhe komunitetit nderkombetar i cili i fyu ne Strasbourg gjate fjalimit te tij maratonik ne stilin e « Kastro », duke harruar se po ai komunitet nderkombëtar dje i kishin sjellur lirine, demokracine dhe pamavresine e Kosovës, ka shkruar ne fund, gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Vetem dy pyetje per Edi Ramën,

Pyetja e parë: Pse ky intervrneim me kaq vonese (i stervonshëm) per vlarat e UCK-së, pse fjalimi e sotëm ne Starsbourg nuk e kishe mbajtur para raporti te Dick Marty-n qe prezentoi ne vitin 2014 ne KE ne Strasbourg. Ose pse nuk reagove pas vitit 2014, po la të kalojne gati nje decenie (tetë vite)?! A s’ështe pak i vonuar  ky fjalmi i sotem i Rames sot ne Strasbourg?

Dhe pyetja e dyte: Për ta shpëtur vlerat e UCK-së apo Thacin dhe Kadrine, pse ne vitin 2015 para votimit te duteve, nuk kontaktove apo nuk ju dergove mesazhe miqve tu te PDK-së dhe LDK-së « o vllazni bre, mos e votoni specialen se i qut krere te UCK-së n’burg të Hagës!.. »

Le Canton27.ch: Çka i kishte thënë Carla del Ponte gazetarit nderkombetar ne Gjenevë Nefail Maliqi për Hashim Thaçin (Video)

Ouvrir la photoDel Ponte: UCK nuk eshte nderrmarje e organizuar kriminale », nuk mund te krahasohet me forcat e Miloshevicit! (Del Ponte: L’UCK ne peut pas être comparée aux forces de Milosevic!)

Në një intervistë me gazetarin e njohur nderkombetar Nefail Maliqin në Gjenevë, ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës znj.Carla del Ponte ishte treguar më e matur në fjalorin e saj kur flet për raportin e Dick Marty dhe për dyshimet e saja të shprehura në librin e saj “Gjuetia…” i cili intevriste bëri jehonë te madhe ne mediat ne ballkan dhe Evropë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

E pyetur, se përse nuk është dhënë ndonjë urdhër arresti për Hashim Thaçin, si të dyshuar, gjatë kohës që ajo ishte kryeprokurore e Hagës, del Ponte përgjigjet: “Unë nuk kam përmendur në librin tim Hashim Thaçin dhe nuk implikoj atë në trafik organesh. Nëse e ka përmendur dikush emrin e Hashim Thaçit, ai është Dick Marty. Për mua zoti Thaçi s’ka të bëjë me ketë aferë kriminale. As unë vetë nuk di kush duhet implikuar në këtë mesele, por thuhet se këtu ishte e implikuar UÇK-ja që padyshim do të kapte apo përfshinte disa persona. Thaçi ka deklaruar se është plotësisht i pafajshëm dhe ne i besojmë atij. Ai duhet të jetë personi numër një me të cilin duhet bashkëpunuar për ndriçimin e këtyre hetimeve”, ka përfunduar Carla del Ponte.

Derniers articles