17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Mijëra shqiptare nga Zvicra dhe vendet e BE-së per week-end drejt Kosovës për te votuar për zgjedhjet e 17 tetorit

Bernë, 15 tetor -Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka caktuar datën 17 tetor 2021 për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë, ne te cilat do të marrin pjese edhe mijera merigmtare nga Zvicra dhe vendet tjera te Bashkimit Evropian, njofton gazeta zvicerane në shqip le Canton27.ch

Qysh tash kane arritur vezhguesit nderkombetar si nga OSBE ashtu edhe nga organizata jera nderkombëtare dhe vende tjera, përfshire ketu edhe ata nga Zvicra. Sipas KQZ-së numri i qendrave të votimit në të gjithë Republikën e Kosovës është 883 me gjithsej 2 mijë e 477 vendvotime. Mbi 40 mije votues janë të rinj do të kenë mundësi për të votuar për herë të parë në zgjedhjet lokale të 17 tetorit në Kosovë.

Sot, korrespondenti i gazetes zvcerane ne shqip Le Canton27.ch ka dalur ne aeroportin e Prishtines « Adem Jashari » në pritje te merigmtareve dhe en kontakt me ta kaptuar se shumica e tyre kane ardhur per ta votuar VV. Ne aeroportin e Prishitines jane pare se kane zbritur disa aeroplane nga Zvicra dhge vendet e BE-së. Kurse nga personeli i aeroportit kane pohuar se neser dhe pasneser presin edhe dhjtra aeroplanë tjere nga Zvicra dhe vendet tjera evropiane.

Paraditen e së premtes ateruan në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” ku ka pare 10 aeroplane nga vendet e BE-së, ku tre prej tyre ishin nga Zvicra, nje nga Gjeneva dhe dy nga Cyrihu, kruse te tjeret nga Gjermania dhe vendet tjera.

Me lehtesimin e masave anti-Covid-19 edhe mergimtaret ndihen te lehtesuar për te shkuar ne vendlindje per te votuar te dielen e ardhshme. Shumica  e tyrejane nisur me autobus e ndokush tjeteter mer vetura, kurse sot dhe neser deri te dielen e ardhshme nje pjese emadhe  e tyre do udhetojne me aeroplanë.  Kesaj radhe ata do te votojne pa pengasa, sepse ne kyre te KQZ-së nuk kane më njerzit e korruptuar te bandes te cilet qe 20 vite bllokuan proceset ne Kosovë permes vjedhjeve te shtetit, kontrabandës, abuzimeve dhe karrupcionit. Me maska në fytyrë, shumë prej tyre thonë se kanë ardhur të votojnë në zgjedhjet që do të mbahen më 17 tetor. Ata vijne nga shumë qytetarë të tjerë nga Gjermania, Zvicra e vende të tjera të Evropës.

Sipas Memetali Arifi pronar i kampanise se udhetimeve Kosovafly ne Gjeneve i cli gjendet ne Kosovë për zgjedhje i ka thene gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se « sot nje aeroplan nga Gjeneva ka arrtur ne Prishtinë plot e perèlote, kryesisht te rinj. Kurse neser edhe pasneser po ashtu nga Gjeneva priten te arrijne dhe 3-4 aeroplane. Kurse shumica e votuasesve per zgjedhjet e 17 tetorit do te vijne nga pejsa gjarmane e Zvicres ku kosovaret jetojnë me dendur atje… »

Ngjajshëm na ka thëne edhe Naim Avdyli, nje aktivist i VV në Cyrih.  Sipas tiuj « Gjate kesaj jave kane shkruar shume mergimtarë per të votuar ne Kosovë. Deri tani dhe ne ditët në vijim do te ket dhjetra fluturime nga tre aeroportet e Zvicres, Zyrihur, Bazelit dhe Gjenevës  drejt Kosovës për te votuar me 17 tetor, ku pjesa dermues ee votuesve do te jenë për VV. »

Dita e votimit, disa mergimtareve ju ka qelluar, koinidentuar me pushimet  e fëmjeve te tyre nga shkolla te cilet po e shfyrtezojne rastin e dhe te votojne ne vendlindje. Sipa gazates zvicerane ne shqip Le Canton27.ch interesimi i mergimtareve eshte i madh per te votuar ne zgjedhjet lokale me 17 tetor ne Kosovë. Fale qytetareve te Kosoves, perfshire ketu edhe diasporen shqiptare me 14 shkurt i sollen fitoren absolute VV se Albin Kuirit dhe listes se Vjosa Osmanit… »

Zyrtarisht sot ne Zvicër jetojne 115,000 qytetare me shtetësi kosovare. Sidoqoftë, numri i njerëzve që janë nga Kosova e që jetojnë në Zvicër është shumë më i madh reth 300,000 kurse mbi 150 mije jane me të drejte vote.Rrugëtimi i mërgimtarëve për një votë 2 mijë km. që Kosovës ia falën edhe 1000 franga tjera për 14 shkurt (10 foto) - News Tv

 

Derniers articles