18.2 C
Berne
samedi 20/07/2024

Architektet e rinj zvicerane diplomaturen e festojne ne Tirane me shqiponja

Tirane, 15 gusht -Grupi qe e takuam ne Tirane, perfshire edhe Jetmira Belegu nje shqiptare e suksesshme shembull itegrimi i posadiplomuar ne Accademia di Architettura di Mendrisio, ishte i perbere nga dhjete veta (Jetmira, Silvia, Carlo, Irene, (nga Como) Matteo (Genova), Pietro, Costanza (te dy nga Milano), Luigi (Napoli) dhe Cleo (Geneva), njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Ishte ky nje grup miqsh dhe kolege te cilet njihen qe 6-7 vitesh nga studimet se bashku ne Accademia di Architettura di Mendrisio e themeluar nga Mario Botta dhe i ndjeri Aurelio Galfetti, Peter Zumthor etj. ne Ticino.

Ne ishim diplomandet e vitit 2022. Patem ceremonine tone te diplomimit me 25 qershor dhe sic e do tradita vendosem te benim nje udhetim per te celebruar arritjen tone. Duke qene se isha shqiptarja e vetme ne kete diplome, dhe duke qene se shume nga miqte e mi nuk e kishin vizituar asnjehere Shqiperine morra persiper te organizoja nje udhetim ne Shqiperi.

Udhetimi filloi me 21-22 korrik ku u mblodhem te gjithe ne Durres, vendlindjen time. Me date 23 korrik morrem nje fugon me qera per te levizur ne gjithe shqiperine dhe shkuam ne Tirane, ku u takuam dhe se bashku. Me pas vijuam drejt Thethit ku kaluam dy dite, me pas ne Vlore ku kaluam dy dite te tjera dhe se fundmi ne Dhermi dhe ne Drimadhe.

Pershtypjet nga Shqiperia ishin gjithmone e me te mira. Te gjithe u kenaqem shume dhe nuk patem probleme.

“Mikrpitja shqiptare ishte maksimale ne cdo vend dhe per kte jam mese krenare. Sigurisht fakti qe ishte nje figure shqiptareje ne grup bente ndryshim si ne te kuptuarit me vendasit ashtu dhe ne te kuptuarit e cmimeve apo mentalitetit ne situata te ndryshme. Ne pergjithesi cdo gje shkoi super mire dhe u kenaqem pa mase..” kane tjene te rinjt zvicerane, arkitektet e posadiplomuar per gazeten zvicerane Le Canton27.ch te cilel kishin zgjedhur Tiranen pervta festuar diplomaturen.

Derniers articles