1.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Edi Rama përplaset me Rusinë për Kosovën: GJNP-ja s’mund të shërbejë për aneksime ilegale

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka falënderuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën për faktin që i ka dalë në krahë sot gjatë drejtimit të presidencës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

 

I dashur Edi Rama, sot ti i tregove botës se si ta trajtojë saktë Rusinë, gënjeshtrat dhe hipokrizinë e saj.

Të falënderoj që e drejton Presidencën në një mënyrë kaq parimore”, shkroi Zelenskyy, i cili postoi edhe një video të shkurtër ku duket Rama duke iu drejtuar përfaqësuesit të Rusisë të pranishëm në sallë.

“Përderisa e përsëritët shumë herë se shkelja këtu ka të bëjë me fjalimin e presidentit Zelenskyy para anëtarëve të këshillit të mbledhur, ka një zgjidhje për këtë, nëse jeni dakord. Ju ndalojeni luftën dhe presidenti Zelensky nuk do ta marrë fjalën”, i thotë Rama kolegut të tij rus.

Tema e takimit të sotëm, propozuar nga kryesia shqiptare është më se e përshtatshme për ne, tha në nisje të fjalës ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, në Asamblenë e Këshillit të Sigurimit.

Lavrov hodhi akuza ndaj Ukrainës, lidhur me grupet etnike që jetojnë në vend, përfshirë rusët.

Ministri i Jashtëm rus përdori termin “nazistët e Kievit kundër Rusisë”, që veprojnë në shkelje flagrante të neneve të kartës të OKB-së dhe me veprime që shkojnë ndesh me Kushtetutën e Ukrainës:

“Kur dëgjojmë thirrje për zbatimin e formulës së paqes, pyetja është kush e bën thirjen. A dini për marrëveshjen e Ukrainës, kërcënimet për asgjësim fizik apo ligjor. Në mënyrë të ngjashme, Perëndimi nuk e ka ndaluar, por e mbështet Ukrainën”.

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, në fjalën e tij drejtuese të Asamblesë së Këshillit të Sigurimit, pati një debat të acaruar me delegacionin rus, për agresionin ndaj Ukrainës, por edhe qasjen ndaj Republikës së Kosovës.

Ai publikisht u prezantoi kartën e OKB-së të pranishmëve, duke u rikujtuar që sado përpiqen që të keqpërdorin Pavarësinë e Kosovës, Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk mund të shërbejë si pretekst për grabitje territoresh apo aneksim të paligjshëm.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...