18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Edi Rama përplaset me Rusinë për Kosovën: GJNP-ja s’mund të shërbejë për aneksime ilegale

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka falënderuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën për faktin që i ka dalë në krahë sot gjatë drejtimit të presidencës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

 

I dashur Edi Rama, sot ti i tregove botës se si ta trajtojë saktë Rusinë, gënjeshtrat dhe hipokrizinë e saj.

Të falënderoj që e drejton Presidencën në një mënyrë kaq parimore”, shkroi Zelenskyy, i cili postoi edhe një video të shkurtër ku duket Rama duke iu drejtuar përfaqësuesit të Rusisë të pranishëm në sallë.

“Përderisa e përsëritët shumë herë se shkelja këtu ka të bëjë me fjalimin e presidentit Zelenskyy para anëtarëve të këshillit të mbledhur, ka një zgjidhje për këtë, nëse jeni dakord. Ju ndalojeni luftën dhe presidenti Zelensky nuk do ta marrë fjalën”, i thotë Rama kolegut të tij rus.

Tema e takimit të sotëm, propozuar nga kryesia shqiptare është më se e përshtatshme për ne, tha në nisje të fjalës ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, në Asamblenë e Këshillit të Sigurimit.

Lavrov hodhi akuza ndaj Ukrainës, lidhur me grupet etnike që jetojnë në vend, përfshirë rusët.

Ministri i Jashtëm rus përdori termin “nazistët e Kievit kundër Rusisë”, që veprojnë në shkelje flagrante të neneve të kartës të OKB-së dhe me veprime që shkojnë ndesh me Kushtetutën e Ukrainës:

“Kur dëgjojmë thirrje për zbatimin e formulës së paqes, pyetja është kush e bën thirjen. A dini për marrëveshjen e Ukrainës, kërcënimet për asgjësim fizik apo ligjor. Në mënyrë të ngjashme, Perëndimi nuk e ka ndaluar, por e mbështet Ukrainën”.

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, në fjalën e tij drejtuese të Asamblesë së Këshillit të Sigurimit, pati një debat të acaruar me delegacionin rus, për agresionin ndaj Ukrainës, por edhe qasjen ndaj Republikës së Kosovës.

Ai publikisht u prezantoi kartën e OKB-së të pranishmëve, duke u rikujtuar që sado përpiqen që të keqpërdorin Pavarësinë e Kosovës, Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk mund të shërbejë si pretekst për grabitje territoresh apo aneksim të paligjshëm.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...