3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Shefi i OKB-se Guterres takoi presidentin e Shqiperise Bajram Begaj

New York, 20 shtator –Ne kuader te punimeve te Sesionit te 78-te te Asamblese se OKB-se, sekretari i pergjithshem i Kombeve te Bashkuara z.Antoni Guterres ka pritur presidentin e Republikes se Shqiperine z.Bajram Begaj, njofton nga selia e OKB-se gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sekretari i Përgjithshëm dhe Presidenti diskutuan për luftën në Ukrainë, si dhe për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor.

Presidenti Begaj u ndal edhe te zhvillimet në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Kreu i Shtetit nënvizoi se Shqipëria mbështet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropain dhe mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, që do të mundësonte të dyja vendet si dhe të gjithë rajonin, të vazhdonin me sukses rrugëtimin e tyre integrues në BE.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch Guterres dhe Begaj gjate mdti takimi ne selineve OKB-se gjithashtu shkëmbyen mendime mbi përpjekjet për të çuar përpara Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe mbështetjen e reformës së Kombeve të Bashkuara dhe arkitekturës financiare ndërkombëtare.

 

 

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...