0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Shefi i OKB-se Guterres: Njerëzimi ka hapur dyert e ferrit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres paralajmëroi të mërkurën se varësia e njerëzimit ndaj lëndëve djegëse fosile kishte « hapur dyert e ferrit ». Ai hapi një samit për luftën kundër ngrohjes globale, pa Kinën apo Shtetet e Bashkuara.

Duke iu referuar “nxehtësisë së tmerrshme” dhe “zjarret historike” të këtij viti, të nxitura nga emetimet e gazeve serrë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së theksoi se nuk ishte vonë “për të kufizuar rritjen e temperaturave globale në 1,5°C”: “E ardhmja është nuk është shkruar: ju takon ju, udhëheqësit, ta shkruani atë”, paralajmëroi Antonio Guterre gjatë një samiti për luftën kundër ngrohjes globale.
“Ne ende mund të ndërtojmë një botë me ajër të pastër, vende pune të gjelbra dhe energji të pastër dhe të përballueshme për të gjithë,” shtoi ai.

Pavarësisht shumëzimit dhe intensifikimit të ngjarjeve ekstreme të motit, emetimet e gazeve serrë përgjegjëse për ngrohjen vazhdojnë të rriten dhe sektori i karburanteve fosile po korr fitime rekord.
Një samit për « aktorët që mund të lëvizin linjat »

Antonio Guterres e quajti këtë samit të « mendimit të shëndoshë » ku liderët e ftuar duhet të shpallin veprime specifike për të arritur angazhimet e tyre të marra sipas marrëveshjes së Parisit të vitit 2015.
Por tarifa e hyrjes është e lartë. Sekretari i Përgjithshëm ishte shumë i qartë: vetëm më ambiciozët, veçanërisht në aspektin e objektivave të neutralitetit të karbonit, kanë të drejtë të shprehen: “Nuk do të ketë vend për tërheqje, larjen e gjelbër, shmangie të përgjegjësive apo ripaketim njoftimesh nga vitet e mëparshme. ”, paralajmëroi ai kur njoftoi këtë takim.

Të martën, ai këmbënguli në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së se ai synonte vetëm të mirëpriste « aktorët që mund të lëvizin linjat ».

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...