4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Edhe mediat franceze kritikojne Serbine: I kontestuar, regjimi i Vuçiqit heq dorë nga Kosova

Berne, 13 janar -Serbia: I kontestuar, egjimi i Vuçiqit heq dorë nga Kosova (Serbie: contesté, le régime Vučić lâche du lest sur le Kosovo) edhte ky titulli i i gazetes se njohur franceze l’Echo, qe ben fjale per zgjedhjet e fundit ne Serbi te konzestuara jo vetem nga mijera protestues serbe, por edhe nga nderkombetaret, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Në Serbi ende po fryhet zemërimi kundër “vjedhjes së zgjedhjeve” të 17 dhjetorit

Ndërkohë që disa misione ndërkombëtare po denoncojnë “parregullsi serioze”, presidenti Aleksandar Vuçiq sapo ka hequr dorë nga presioni mbi Kosovën.

Sipas presidentit serb, zgjedhjet e 17 dhjetorit do të ishin “më të ndershmet dhe më të pastrat” që ka njohur Serbia. Kjo nuk është aspak befasuese pasi Partia e tij Progresive (SNS, e djathta nacionaliste-konservatore) fitoi zyrtarisht një fitore të re dërrmuese, me pothuajse dy herë më shumë vota se opozita pro-evropiane, e cila kishte arritur të fitonte. bashkohen për herë të parë që nga rënia të Sllobodan Millosheviqit në vitin 2000.

Prandaj, Aleksandar Vuçiq e lë mënjanë valën e zemërimit që ka trazuar vendin e tij për më shumë se dy javë kundër « vjedhjes » së këtyre zgjedhjeve të pjesshme legjislative, provinciale dhe komunale.

“Çlironi Serbinë”

Vëzhguesit nga OSBE, Parlamenti Evropian dhe Këshilli i Evropës denoncojnë « parregullsi serioze ».

Shpërndaje në
Megjithatë, nga dita e votimit u raportuan mashtrime të shumta. Nga ana e tyre, vëzhgues nga OSBE, Parlamenti Evropian dhe Këshilli i Evropës denoncojnë « parregullsi serioze » dhe flasin për « kushte të padrejta » në të cilat u zhvilluan votat: u vërejt kërcënime, blerje votash dhe mbushje e kutive të votimit.

Mobilizimi u organizua shpejt për të kërkuar « respekt për demokracinë ». Deri më 30 dhjetor, demonstratat e opozitës ishin të përditshme, duke mbledhur çdo herë disa mijëra njerëz. Madje, gjatë këtij të fundit, të organizuar nga iniciativa ProGlas (Pro-Vote) për të “mos u dorëzuar” ishin afro 20,000.

Serbi: në Beograd, demonstruesit bëjnë thirrje për anulimin e rezultateve të zgjedhjeve

“Për dhjetë vjet jemi zhytur në baltën e një regjimi autoritar”, gjëmonte atë ditë juristi Filip Ejdus, një nga 14 intelektualët që nisën ProGlas gjatë fushatës elektorale, me objektivin “çlirimin e Serbisë”. Afro 200,000 qytetarë nënshkruan manifestin e tyre. Përballë tij, turma lëshoi ​​kartona të kuq dhe brohoi: “Vuçiq, largohu!”. Në pritje të përfundimit të festave ortodokse në mes të janarit, objektivi është « rigrupimi i forcave ».
Një goditje për Lindjen, një goditje për Perëndimin

Kryeministrja serbe Ana Brnabić falënderoi Kremlinin për ofrimin e « provave » se revolta ishte orkestruar « nga jashtë ».
Shpërndaje në
Përkundrazi, presidenti i plotfuqishëm refuzon çdo lëshim dhe në vend të kësaj krenohet që ka marrë mbështetjen e Moskës. Kryeministrja serbe Ana Brnabić falënderoi Kremlinin për ofrimin e « provave » se revolta ishte orkestruar « nga jashtë ». Pak më parë, zëdhënësja e diplomacisë ruse, Maria Zakharova siguroi: “Është e qartë se Perëndimi po kërkon të destabilizojë situatën në vend”. Krahasimi i demonstratave në Serbi me ato të Maidanit në Kiev, saktësisht dhjetë vjet më parë.

Pikërisht në këtë kontekst të tensionuar, i forti i Beogradit autorizoi automjetet me targa të Kosovës që nga 1 janari të qarkullojnë lirshëm në Serbi. Një vendim i mirëpritur menjëherë nga Bashkimi Evropian, çuditërisht i heshtur për mobilizimin kundër “vjedhjes” së zgjedhjeve të fundit.

Ndërsa Serbia ka refuzuar që nga fillimi i luftës në Ukrainë të rreshtohet me sanksionet kundër Rusisë, BE dhe Shtetet e Bashkuara kanë heshtur kritikat e tyre kundër lëvizjes autoritare të Aleksandar Vuçiqit për të shmangur që ajo të mos shkojë shumë larg dhe të ruajë stabilitetin. të Ballkanit, nga frika se mos hapet një front i ri atje.

Duke hedhur çakëll sot për çështjen shumë simbolike të targave, presidenti serb duket se dëshiron të lërë përshtypje të mirë te perëndimorët. Kjo nuk është aspak befasuese: për dhjetë vjet që ai e ka mbajtur vendin e tij me një grusht të hekurt, ai nuk ka pushuar kurrë së godituri, duke i dhënë zotime një herë Perëndimit, një herë Lindjes. Një akt balancues i diplomacisë, apo një lojë e dyfishtë, që e lejoi atë të mbante pushtetin dhe madje ta forconte atë.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...