17.4 C
Berne
lundi 15/07/2024

Kosova drejt anëtaresimit ne KE, Serbia proteston dhe lobon kunder e vetmuar, pa Rusinë !

Redaktori per marëdhenie nderkombëatre i gazetes zvicerane Le Canton27.ch para selise se KE ne Strasbourg

Strasbourg 12 maj -Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka dorëzuar zyrtarisht të enjten aplikimin e vendit të saj për pranim në Këshillin e Evropës. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi në të njëjtën ditë se vendi i tij ishte kundër anëtarësimit të Kosovës dhe do të bënte gjithçka që është e mundur për të parandaluar që kjo të ndodhë, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lajmi i fundit nga Strasbourgu: KE konfirmon aplikimin e Kosoves për anetaresim. Kosova ka gjasa të medha pranimi, pas perjashtimit te Rusisë nga ky organ evropian

Ne mund të konfirmojmë se aplikimi për anëtarësim është pranuar dhe po i transmetohet Komitetit të Ministrave në përputhje me statutin e Këshillit të Evropës (We can confirm the membership application has been received and is being transmitted to the Committee of Ministers in line with the statute of the Council of Europe) ka dekaluar sot per gazeten zvicerane Le Canton27.ch zyrtaret e larte nga KE ne Strasbourg.

Sipas zyratre te KE nga Strasburgu se apolikacioni nga Kosova për anetaresi, ju eshte përcjellur Komitetit të Ministrave në përputhje me Statutin e Këshillit të Evropës. Per Kosoven pritet te mblidhen komiteti i misnistarve per te debatuar për kesen nga Prishtina rreth (mos) pranimit te Kosovës ne Keshillin Evropian.

Serbia, e cila vazhdon të pretendojë provincën e saj të mëparshme si pjesë të territorit të saj kombëtar, është e indinjuar nga masa e qeverisë kosovare. Presidenti Vuçiq tha se Kosova ka shkelur të ashtuquajturën Marrëveshje të Uashingtonit. Në thelb, këto janë dy deklarata që nuk janë të formuluara në mënyrë identike dhe që të dy shtetet nënshkruan në Uashington në shtator 2020 nën presionin e presidentit të atëhershëm amerikan Donald Trump dhe negociatorit të tij ballkanik Richard Grenell.

« Kosova do te pranohet pamvaresisht se 5 vende te BE-së nuk e kane njour Kosoven shtet, por anetaresi i saj eshte i pandalshem, që do ta ndihmoj jo vetem qeverisja e mire kete vit te fundit, por edheperjashtuimi i Rusise te cilen para nje muajinga KE, per cka Serbine se pyet askush, sidmso tash koheve te fundit kur BE i kerkon presidnmeiteti serb Vucic vazhdimisht te distancohet nga regjmi diktarorial i Putinit

Federata Ruse është përjashtuar nga Këshilli i Evropës, kishte raportuar gazeta zvicerane Le Canton27.ch me 16 mars te këtij viti

Por, sipas burimeve diplomatike te gazetes zvicerane Le Canton27.ch,  Kosova ka gjasa shume te medha te pranohet ne Keshillin Evropian jo vetem per shkak emnagjimit te siautes nga Qveria e re e Albin Kurit, por edhe pse pse e meriton, por edhe per shkak se ne KE eshte përjashtuar Rusia qe bente gjithnje pengasa Kosoves ne integrime. Kurse Srbia  qe nijiher aleate e Rusise e cila u tregua publikisht pas invasionit rus ne Ukrainë, nuk do te mund te ndikoje asgje kunder Kosovës pa Rusine.

Këshilli është organi më i vjetër politik i Evropës dhe synon të mbështesë të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në të gjithë kontinentin.

Një deklaratë nga komiteti i ministrave të këshillit tha se pas një takimi “të jashtëzakonshëm”, anëtarësimi i Rusisë ishte pezulluar.

Procedura për t’i dhënë fund anëtarësimit të Rusisë filloi fillimisht më 25 shkurt – një ditë pasi forcat e presidentit rus, Vladimir Putin pushtuan Ukrainën dhe pothuajse saktësisht 26 vjet që kur Rusia iu bashkua këshillit evropian.

Ndryshe nga Kombet e Bashkuara ose BE-ja, Këshilli i Evropës nuk ka as të drejtën e vetos dhe as parimin e unanimitet kur pranon anëtarë të rinj. Pas përjashtimit të Rusisë, situata politike në Këshillin e Evropës ndryshoi në favor të Kosovës. Matematikisht, do të kishte pasur dy të tretat e shumicës për pranim edhe më parë, sepse më shumë se dy të tretat e shteteve anëtare të Këshillit të Evropës e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, e cila u shpall në vitin 2008. Me largimin e Rusisë, qeveria në Prishtinë tani po parashikon perspektiva edhe më të mira për aplikimin e saj.

Derniers articles