15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

E dhimbshme/ Ky është kosovari që u vra mbrëmë me thikë nga një bashkekombas në Zvicër

Bernë, 19 dhjetor -Ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Biere (VD) qe ka shokuar komunitetin kosovar ne Zvicër, ku një grindje shëndrrohet ne tragjedi  pasi kosovari (55) godet me thikë te riun (28) duke lënë të vdekur, kishte njoftuar gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch duke ju referura burimeve të policisë kantonale.

Sipas policisë bëhet fjalë për një kosovarë (28) i cili është goditur me thikë ne gjoks nga një bashkëvendas i tij (55) i cili më pas është arrestuar. Gazeta Le Canton27.ch ka mesuar se viktima eshte 28-vjeçari Ylber H.*

Ngjarja ka ndodhur mbreme (dielën) rreth orës 18:00 është gjetur i shtrirë në rrugë një person i përgjakur.

Edhe pse arriti në vendin e ngjarjes ndihma e shpejtë, mjekët e shpëtimit nuk arritën dot ta shpëtojnë nga vdekja të riun. Viktima është nga Kosova vendbanim i të cilit ende nuk është i njohur në Zvicër. I ndjeri e donte sportin, ishte fotbolliste i mirë. Mesohet se ai kishte ne planë te shkonte ne pushime ne vendlindje për festat e fundvitit.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka kuptuar nga policia se ka bërë të ditur se të dy viktima dhe sulmuesi kishin pasur mosmarrëveshje edhe më parë, të cilët ishin njohur mirë me njëri-tjetrin.

Prokuroria publike ka nisur hetimet. Hetimet e mëtejshme janë në proces.

* Emri eshte i viktimes eshte i imagjinuar*

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...