21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Djaloshi nga Kumanova, dje ushtar i Ollbrajtit ne Kosove me NATO-n sot burr, ushtar i Bidenit për shqiptarët

Po behen sot para dy deceniet kur si djal i ri Ajaz Emini nga Llojani i Kumanoves si ushatre amrikan ne kuader te NATO-s  shjebente clirimit ne Kosovë i cili shpesh ne misone ttakontze ushatre te UCK-së te clet kihsin te njejtin qellim.  

Ai dhjetë vite ka heshtur, sepse ka qenë i obliguar në bazë të marrëveshjes që ka pasur me forcat amerikane të NATO-s, që çliruan Kosovën. Pas dhjetë viteve, Ajaz Emini nga fshati Llojan i Kumanovës, ka pranuar të flasë për herë të parë per gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » l idhur me miuosnin dhe rolin që ka pasur si pjesëtar i forcave amerikane. 

« Dje vertete sa ihs apka me i ri isha shtar i Ollbrajtit, por edhe sot si burr jam i gatshem te jem ushtar i Bidenit për Kosovën dhe shqiptarët ne Kosovë dceh ballkan ka dekalruar z.Emni per gazeten tonë 

Me rastine fiotre s demoakttit Joe Baden presidneit i ri i SHBA-ve z.Ajaz Emini qe jeton sot ne Amerikë, ka marrrur shume urime madje edhe mirenjohje nga autoritet ameriken,msikur kjo letra me poshte nga Joe Biden te cilen do ta publikojme ne tëresi

Faleminderit Ajaz, për gjithçka

Troops' example provides lesson for world, Biden tells Guardsmen in Kosovo | Article | The United States ArmyAjaz, dua të të falënderoj që më ke mbështetur në këtë udhëtim të gjatë që kemi bë bashkë.

Pavarësisht se si e keni mbështetur këtë ekip — nëse keni dërguar disa dollarë, keni bërë disa telefonata, keni trokitur në dyert e fqinjëve tuaj, ose nëse thjesht na keni përmendur në lutjet tuaja gjatë gjithë kësaj gare — Jam shumë mirënjohës për ju.

Tani për tani, miliona amerikanë po ushtrojnë të drejtën e tyre të shenjtë për të marrë pjesë në demokracinë tonë duke votuar në shkolla, qendra komunitare dhe vende publike në vend. U bënë bashkë me 95 milion njerëz që votuan më herët.

Ata po e bëjnë atë duke u përballur me sfida dhe rrethana me të cilat brezi ynë i amerikanëve nuk është përballur kurrë më parë.

Por ata po e bëjnë atë gjithsesi sepse ata, si unë dhe ti, e dinë se ky vend është më i fortë kur rrimë bashkë.

Ata e dinë se shpirti i këtij kombi ia vlen të luftosh, Ajaz.

Photo story: Cheering Kosovo Capital Prishtina Welcomes US Vice-President  Joe BidenTani, unë besoj se do të fitojmë sonte, dhe kam ndërmend ta shoh këtë luftë deri në fund — për këtë, unë ju jap fjalën time si Biden.

Por, pa marrë parasysh rezultatin e kësaj gare, jam shumë krenar për atë që kemi arritur së bashku.

Kemi bërë shumë më tepër se çdokush e mendonte të mundur, duke sjellë njerëz nga çdo pjesë e këtij vendi dhe të dy anët e korridorit së bashku, të bashkuar në dashurinë tonë për Amerikën dhe në dashurinë tonë për njëri-tjetrin.

Ella Baker, gjigand i lëvizjes së të drejtave civile, na la këtë fjalë të urtë: Jepini dritë njerëzve, dhe ata do të gjejnë një rrugë.

Kjo është ajo që ne kemi vendosur të bëjmë, Ajaz, dhe unë nuk kam nevojë të shoh rezultatet për të ditur se ne e kemi kryer atë mision.

Tani, do të dëgjosh përsëri nga unë së shpejti, por tani për tani, gjëja e fundit që do të them është kjo: Nga zemra ime, faleminderit.

Joseph R. Biden Jr.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...