-0.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

COVID-19: Zvicra, sot pa asnjë vdekje dhe me më pak të infektuar

Bernë, 3 qershor -Zyra Federale e Shëndetit Publik njofton se nuk ehste regjistruar asnje vdekje në 24 orët e fundit edhe pse 22 pacientë u shtruan në spital. Zvicra llogaritë të mërkurën 717 raste të tjera të koronavirusit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e testeve 28’109 u transmetuan, tregon FOPH. Shkalla e pozitivitetit arrin në 2.55%. Nga katërmbëdhjetë ditët e fundit, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 10’717, 123.97 infeksione të reja për 100,000 banorë. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë të një duzinë ditësh, është 0.84. Pacientët e Çovid-19 zënë 14.80% të vendeve në dispozicion në kujdesin intensiv, shkalla e shfrytëzimit të të cilëve është 71.80%.

Një total prej 4,823’933 doza vaksine janë administruar dhe 1,750,400 njerëz kanë marrë tashmë dy doza. Zvicra deri më tani ka marrë 5’970’900 doza të vaksinave.

Sa i përket varianteve të koronavirusit, 17,899 raste iu dhanë variantit britanik (B.1.1.1.7), 248 deri në variantin e Afrikës së Jugut (B.1.351) dhe 20 deri në variantin brazilian (f.1).

Që nga fillimi i pandemisë, 696’213 raste të kontaminimit në Covid-19 janë konfirmuar në laborator në një total prej 7’741’923 testeve të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Vdekjet totale arritën në 10,268 dhe numri i personave të hospitalizuar arriti në 28’701, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju rferuar buirimeve te ATS/SDA ne Bernë.

Vendi gjithashtu ka 6519 njerëz në izolim dhe 10,689 individë në kontaktet e tyre janë në karantinë. Shtuar në to 3552 njerëz të tjerë që kthehen nga një vend në rrezik dhe të cilët gjithashtu duhej të kalonin nëpër kutinë e karantinës.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...