12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Shqiptarët shpetojnë jetën e turistes zvicerane te bllokuar ne alpet e Shqipërisë

Tiranë, 2 qershor -Turistja zvicerane sot në oret e pasditës ishte bllokura për me shumë se 3 orë në dëborë në Qafën e Valbonës (265 km larg kryeqyteti shqiptar-Tiranës) qe njihen si Alpet e Shqiperisë, njofton nga Tirana korrespondenti i gaztes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Mesohet se turistja zvicerane e cila kishte ndërmarrë e vetme një udhëtim për në Alpe, pasi kishte kaluar disa kilometra pere shkak ftoftit dhe orteqeve ajo qe bllokuar për me shume se 3 orë në malet e Qafës  së Valbonës.

Këta jane heronjte shqiptarë që shpëtuan jeten zviceranes 

Zviceranja e re (28) pasi ishte bllokuar ajo ka bertitur me zë të lartë, duke njoftuar banorët e zonës se ishte në rrezik, pasi ishte mbetur e bllokuar në dëborë. Te parët në ndihmë i dolën disa të rinj shqiptarë të prire nga Erind Zalli i cili në Shqiperi njihet si  “Djali i Alpeve”, meqë është një alpinist i shkathët.  

Shpëtimtari Erin Zalli ka pohuar se « guri per gurin ka nevoje » njashtu edhe njeriu per njeriun ka nevoje dhe duhet ndihmuar. Jam i kanqur që ndihmova, shpetova një grua të një vendi tonë mik, Zvicrën, ka thënë z.Zalli

Ështe  dashur se paku një orë derisa turisten zvicerane e nxorën nga nga ky bllokim te ciles ia shpetuan jeten. Pasi te rin je shqiptare e shpëtuan, zviceranja ka falenderuar nga zemra keta te rinj, te cilet i ka quajtur heronj. Zviceraneja e cila deshti te mbetet anonime në fb e saj ka bere një apel për themelimin e një grupi shpëtimi në parkun kombëtar të Valbonës e cila ka shprehur deshire të kontribuoje në këtë shoqatë shpëtimi.

Për fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka perkujtuar se mu ne këtë vend ne Qafe te Valbones keto vitet e fundit kane humbur disa turiste dhe vendor. Do perkujtuar 56 vjeqaren austiake e cila kishte humbur jeten para ca vitesh duke rënë në një humener prej 80 metrash thelle ne Qafë të Valboines.   

 

 

 

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...