0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Shqiptarët shpetojnë jetën e turistes zvicerane te bllokuar ne alpet e Shqipërisë

Tiranë, 2 qershor -Turistja zvicerane sot në oret e pasditës ishte bllokura për me shumë se 3 orë në dëborë në Qafën e Valbonës (265 km larg kryeqyteti shqiptar-Tiranës) qe njihen si Alpet e Shqiperisë, njofton nga Tirana korrespondenti i gaztes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Mesohet se turistja zvicerane e cila kishte ndërmarrë e vetme një udhëtim për në Alpe, pasi kishte kaluar disa kilometra pere shkak ftoftit dhe orteqeve ajo qe bllokuar për me shume se 3 orë në malet e Qafës  së Valbonës.

Këta jane heronjte shqiptarë që shpëtuan jeten zviceranes 

Zviceranja e re (28) pasi ishte bllokuar ajo ka bertitur me zë të lartë, duke njoftuar banorët e zonës se ishte në rrezik, pasi ishte mbetur e bllokuar në dëborë. Te parët në ndihmë i dolën disa të rinj shqiptarë të prire nga Erind Zalli i cili në Shqiperi njihet si  “Djali i Alpeve”, meqë është një alpinist i shkathët.  

Shpëtimtari Erin Zalli ka pohuar se « guri per gurin ka nevoje » njashtu edhe njeriu per njeriun ka nevoje dhe duhet ndihmuar. Jam i kanqur që ndihmova, shpetova një grua të një vendi tonë mik, Zvicrën, ka thënë z.Zalli

Ështe  dashur se paku një orë derisa turisten zvicerane e nxorën nga nga ky bllokim te ciles ia shpetuan jeten. Pasi te rin je shqiptare e shpëtuan, zviceranja ka falenderuar nga zemra keta te rinj, te cilet i ka quajtur heronj. Zviceraneja e cila deshti te mbetet anonime në fb e saj ka bere një apel për themelimin e një grupi shpëtimi në parkun kombëtar të Valbonës e cila ka shprehur deshire të kontribuoje në këtë shoqatë shpëtimi.

Për fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka perkujtuar se mu ne këtë vend ne Qafe te Valbones keto vitet e fundit kane humbur disa turiste dhe vendor. Do perkujtuar 56 vjeqaren austiake e cila kishte humbur jeten para ca vitesh duke rënë në një humener prej 80 metrash thelle ne Qafë të Valboines.   

 

 

 

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...