10 C
Berne
mardi 28/03/2023

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Ambasadori Ilir Gjoni në mesin nxënësve shqiptarë në Zvicër

Bernë, 2 qershor -Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, 1 qershorin « Shkolla Shqipe » në Bumbliz të qytetit të Bernës, organizoi një aktivitet festiv me pjesmarrjen e nxënësve dhe prindërve. Në këtë aktivitet mori pjesë dhe përshëndeti edhe Ambasadori i RSH-së në Bernë, Ilir Gjoni, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Falë punës së palodhur e përkushtimit profesional të mësueseve Boralda Kuçi dhe Shkëlzime Krutaj, ja dolën mbanë të mësojnë fëmijët të recitojnë, lexojnë dhe këndojnë në gjuhën amtare si dhe të organizojnë një aktivitet kaq të bukur dhe shembullor, me rastin e kësaj feste.
Pasioni i këtyre edukatoreve dhe kërshëria e nxënësve për të mësuar gjuhën dhe njohur kulturën dhe historinë kombëtare, janë shembuj frymëzimi për të gjithë ne, për të na nxitur për të dhënë maksimumin në masivizimin e mësimit të gjuhës dhe kulturës shqipe në diasporë.
Një falënderim të veçantë kemi për prindërit e këtyre fëmijëve të mrekullueshëm të cilët, përveç se janë edukatorët e parë të tyre, me këtë rast kishin përgatitur edhe gatime tradicionale shqiptare, për të promovuar kulinarinë tonë të larmishme.
Në këtë aktivitet mori pjesë dhe përshëndeti edhe Ambasadori i RSH-së në Bernë,Ilir Gjoni.Peut être une image de 2 personnes et personnes debout

Derniers articles

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenvë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...

Në st. Gallen të Zvicrrës u promovua libri që i kushtohet 1432 fëmijëve shqiptarë – viktima të gjenocidit serbe

Për ta nderuar gjakun e derdhur lum të bijëve dhe bijave tona më të mira që derdhën lumenj gjaku për çlirimin e Kosovës dhe...