0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Ambasadori Ilir Gjoni në mesin nxënësve shqiptarë në Zvicër

Bernë, 2 qershor -Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, 1 qershorin « Shkolla Shqipe » në Bumbliz të qytetit të Bernës, organizoi një aktivitet festiv me pjesmarrjen e nxënësve dhe prindërve. Në këtë aktivitet mori pjesë dhe përshëndeti edhe Ambasadori i RSH-së në Bernë, Ilir Gjoni, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Falë punës së palodhur e përkushtimit profesional të mësueseve Boralda Kuçi dhe Shkëlzime Krutaj, ja dolën mbanë të mësojnë fëmijët të recitojnë, lexojnë dhe këndojnë në gjuhën amtare si dhe të organizojnë një aktivitet kaq të bukur dhe shembullor, me rastin e kësaj feste.
Pasioni i këtyre edukatoreve dhe kërshëria e nxënësve për të mësuar gjuhën dhe njohur kulturën dhe historinë kombëtare, janë shembuj frymëzimi për të gjithë ne, për të na nxitur për të dhënë maksimumin në masivizimin e mësimit të gjuhës dhe kulturës shqipe në diasporë.
Një falënderim të veçantë kemi për prindërit e këtyre fëmijëve të mrekullueshëm të cilët, përveç se janë edukatorët e parë të tyre, me këtë rast kishin përgatitur edhe gatime tradicionale shqiptare, për të promovuar kulinarinë tonë të larmishme.
Në këtë aktivitet mori pjesë dhe përshëndeti edhe Ambasadori i RSH-së në Bernë,Ilir Gjoni.Peut être une image de 2 personnes et personnes debout

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...