24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Dubai: Minisrat e Kosovës në Expo-2020 shpien vendin drejt OKB-së!

Dubai, 17-18 shkurt – Kosova beri promovimin e ekspozites ne pavionin e vete te ekspozites ne Dubai me 17 shkurt 2022 me në dite kremte me rasin e 14-vjetorit të pavarësisë, kurse Shqiperia me 9 mars 2022. Delegacioni nga Qeveria e Kosovës i perbare nga Rozeta Hajdari, ministre e Industrisë dhe Tregtisë, Faton Peci, ministër i bujqësisë dhe zëvëndësministrja Daulina Osmani si pjesëmarrjes në evenmentin nderkombëtar Expo 2020 ne Dubai ku flamuri i vendit me te ri ne Evrope po valon paralel me vendet tjera boterore po i jep shprese Kosovës anëtare te Kombeve te Bashkuara, po rrit shanset e saj për anëtarësim në OKB, një ëndërr e kahmotshme që nga shpallja e pavarësisë së vendit në vitin 2008, raporton gazeta zvicerane Le Canton27.ch drejtpërsedrejti nga Dubai, si i vetmi medium albanafon qe ndoqi kete ngjarje boterore.

Redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch nga Dubai  (I vetmi medium albanofon qe po ndjek evenementin nderkonbëtar Expo2020 ne Dubai )

Ne qytetin e bukur turistik në Dubai te Emirateve te Bashkuara Arabe eshte hapur expozita nderkombëtare Expo Dubai 2020, panair ky i parë botëror në Lindjen e Mesme, ku po marrin pjese 192 vende anetare të Kombeve te Bashkuara, përfshirë këtu edhe Shqiperinë dhe Kosovën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga Dubai

Kjo është një ekspozitë universale e hapur në Dubai nga 1 tetori te këtij viti, do qendroje e hapur për gjashte muaj deri me 31 mars 2022. Në fakt ekspozita ne fjalë ishte planifikuar të mbahej vitin e kaluar, por për shkaqe tashme te njohura, të pandemisë, ajo eshte hapur kete vit. Sipas organizatoreve Dubai, qendra e turizmit, tregtisë dhe biznesit në rajon, shpreson të rrisë ekonominë e saj , ku pret 100 milionë vizitorë. Ekspozita botërore në Dubai nën sloganin “Lidhja e mendjeve dhe krijimi i së ardhmes”, perfshinë një hapësirë ​​prej 438 hektarësh.

Sikur Shqipëria edhe Kosova janë të pranishëm në Dubai me pavijonet e tyre njëra pran tjetrës, përkundër asaj se pavijonet tjara janë të vendosura sipas shkronjave të alfabetit.
Expozita Dubai-2020 u hap me nje ceremoni madhështore te cilës i priu princi cheik Mohammed bin Rashid Al Maktum, në te cilin evenement moren pjese edhe përfaqesues nga ambasada e Shqiperisë dhe e Kosovës këtu në Dubai. Shfaqjet u vlerësuan nga një audiencë që përfshinte ministren Hajdari, homologun e saj nga Emiratet Dr. Ahmad Belhoul Al-Falasi dhe zyrtarë dhe diplomatë të tjerë të lartë.

Vendi i Ballkanit Perëndimor, rrespektivisht, vendit me te ri ne Evrope ku flamuri i te cilet sot po valon ne evenmentin nderkombetar Palexpo2022- Dubai paralel me me vednet tjera boterore, anetare te OKB-së eshte ne epeiqnder ne Dubai, ku po ofron mundësi të mëdha për investitorët e Emiiratave ne Kosovë dhe Kosova ne Emirate, shkruan gazeta zviceane Le Canton27.ch drejtpërsedrejti ne Dubai, si medium i vetem albanofon qe po ndjek ket ngjarje me rendesi per Kosovën.

Në një deklaratë, ministra kosovare Hajdari nder tjera tha: “Jemi shumë mirënjohës për mikpritjen dhe mirëpritjen e ngrohtë që ka marrë Kosova në Expo 2020 Dubai dhe duke u trajtuar në mënyrë të barabartë me 191 shtete të tjera në botë”.

Ne shoqërim të ambasadorit Xhabir Hamiti, ministrit Faton Peci, zëvëndësministres Daulina Osmani, kolegë nga MINT, MPJD, MBZHR, MKRS dhe MASHT, me përfaqësues nga shkenca, arti, kultura, sporti dhe OEK me biznese, përfaqësuam dhe prezantuam si më së miri imazhin e shtetit tonë me kulturë të pasur dhe potenciale natyrore e njerëzore, garancion për zhvillim dhe integrim. Por për të ardhur te kjo ditë e mirë përfaqësimi, puna jonë filloj që në verën e kaluar 2021, me kontributin falas të fotografëve tanë Arben Llapashtica, Dini Begolli, Arben Islami, Fitim Sopjani, Bujar Gashi dhe regjisori Blerdi Malushi i cili shumë orë pune në studion e tij, ka organizuar dhe prodhuar paraqitjet më të mira në foto, video e mesazhe, për aq kohë të shkurtër që kishim, për të ndryshuar dhe ri organizuar sa më mirë intererierin dhe exterierin e Pavijonit të Republikës së Kosovës në Expo 2020. Blerdi nuk u ndal vetëm me përgaditjet në Pavijon, por vazhdoj duke na përcjell e xhiruar video falas për paraqitjen më të mirë të Republikës së Kosovës në Expo 2020 Dubai, gjatë tërë kohës, që nga hapja e exppzitës, me 1 Tetor 2021. Falëndërim e mirënjohje të gjithë kolegëve qeveritar që punuan me ekipin e Pavijonit tonë në Expo 2020 Dubai, dhe të gjithë gjithëbashkëpuntorëve nga industria, turizmi, arti, kultura, sporti dhe shkenca. Me të gjithë ju, do të paraqitemi edhe më mirë në Expozitën Botërore Expo Osaka 2025.

Rozeta Hajdari, Ministre Kosovare e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, para te prnaihsmeve ka thene se « Jemi shumë mirënjohëse për mikpritjen dhe mirëseardhjen e ngrohtë që ka marrë Kosova në Expo2020 Dubai dhe duke u trajtuar në mënyrë të barabartë me 191 shtete të tjera në botë. »

Programin e pjesës së ceremonisë zyrtare me ngritjen e flamurit të Republikës së Kosovës, fjalimet zyrtare të rastit nga unë dhe ministri emirat për ndërmarrësi dhe ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, Dr. Ahmand Belhoul Al Falasi, të përcjellura me përformancën kulturore me vallet e Ansambit Shota. Koncerti « Zëri i Kosovës së Pavarur » nga Ambasadori ynë për Kulturë, Tenori me famë botërore Ramë Lahaj. Dubai është qendër që gërshëton të gjitha kulturat botërore, si dhe shembull i zhvillimit të shpejtë ekonomik dhe qeverisjes së mirë, e në këtë mirëqeverisje emirate, Kosovës iu hapën dyert e bashkëpunimit ekonomik.
Në Dubai flamuri i Kosovës po valon në mesin e 192 vendeve anëtare të OKB-së!
Dy minsitrat e Qeverise se Republikes se Kosovës znj.Rozeta Hajdari dhe z.Faton Peci kane qendruar ne Dubai ku eshte bere hapja zyrtare e panelit ekspozitën mikpritëse të Emirateve të Bashkuara Arabe për trajtimin e Kosovës në mënyrë të barabartë me 191 shtetet e tjera në botë.

Rozeta Hajdari, Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë e Kosovës nme nje interviste për në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve të Emirateve (WAM) ka then se “Kur flamuri ynë të ngrihet në Expo 2020 Dubai për gjashtë muaj, ne shohim një mundësi që vendi ynë të njihet nga më shumë vende të botës, gjë që do të na ndihmojë të bëhemi anëtare të OKB-së”, ka thene znj.Hajdari per  agezten tone dhe mediat arabe .

“Por ne kemi nevojë për njohje nga më shumë vende për të marrë anëtarësimin në OKB. Shumë vizitorë (në Expo) ende nuk e dinë se ku është Kosova sepse është një shtet i ri.”

Sipas Hajdarit, është hera e parë që Kosova ka mundësi të marrë pjesë në një ekspozitë, falë financimit të Emirateve të Bashkuara Arabe për ndërtimin e pavijonit të saj. Ajo per redakisne tone tha se prania në këtë ngjarje mund të jetë e dobishme për të marrë më shumë njohje nga vendet e tjera, gjë që do të ndihmonte edhe përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Gazetari i Le Canton27.ch nga Dubai: Kosova beri promovimin e ekspozites ne pavionin e vete me 17 shkurt 2022 kurse Shqiperia me 9 mars 2022

Kosova, e cila ishte pjesë e ish-Jugosllavisë para shpërthimit të një lufte në vitin 1998, është njohur nga më shumë se 100 vende, duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën, Gjermaninë, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Serbia (e cila vazhdon ta shohë Kosovën si territorin e saj), Rusia dhe Kina janë ndër vendet që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Kanë kaluar më shumë se 11 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) me bazë në Hagë dha një opinion këshillues historik se shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 nga Serbia nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Por kjo nuk ka prodhuar dividendin e pritur diplomatik. Sipas procedurave të anëtarësimit në OKB, Këshilli i Sigurimit duhet të rekomandojë pranimin pa veto nga ndonjë prej pesë anëtarëve të përhershëm; më pas i paraqitet Asamblesë së Përgjithshme për shqyrtim. Një shumicë prej dy të tretash është e nevojshme në Kuvendin prej 193 anëtarësh për pranimin e një shteti të ri.

“Unë do t’u bëj thirrje të gjitha vendeve në botë, për hir të paqes afatgjatë, sigurisë së qëndrueshme dhe njohjes së të drejtave të njerëzve për liri dhe vetëvendosje, të njohin pavarësinë e Kosovës,” ka thenë kryeministri kosovar Albin Kurti për Arab News gjatë një interviste ekskluzive në zyrën e tij në Prishtinë me rastin e 14-vjetorit të Pavarësisë së Republikës.

Ministri kosovar Peci Ne Dubai mediave arabe: Ne jemi të interesuar të kemi investitorë evropianë dhe ata nga Lindja

Në mesin e zyrtarëve kosovarë që e shoqërojnë Hajdarin është edhe Faton Peci, ministër i Bujqësisë, i cili e përshkroi pjesëmarrjen e delegacionit të biznesit në festimet e Ditës Kombëtare në ekspozitë si një mënyrë për të theksuar atraktivitetin e Kosovës për investitorët e huaj dhe për të krijuar një marrëdhënie të re me vende të ndryshme.

« Kjo mundësi do të na ndihmojë të krijojmë ura të reja me vendet e tjera – një hap vendimtar në aftësinë tonë për t’u integruar ndërkombëtarisht dhe për të qenë pjesë e Kombeve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, » tha ai për Arab News.

Në lidhje me bujqësinë në veçanti, Peci tha se Kosova ka shumë për t’u ofruar vendeve të Gjirit përmes përpunimit të ushqimit dhe qasjes në prodhime të freskëta, fruta dhe perime. Ai tha se sektori i ushqimit dhe bujqësisë në Kosovë ka potencial të madh, falë tokës së shkëlqyer, cilësisë së ujit dhe kushteve agro-klimatike.

Peci tha se sektori i bujqësisë aktualisht kontribuon 10 për qind të PBB-së së Kosovës, duke shtuar se 62 për qind e popullsisë së vendit jetojnë në zonat rurale dhe janë të etur për të punuar. Ai beson se siguria ushqimore është një fushë në të cilën vendet e Gjirit janë veçanërisht të interesuara.

“Ne mund të ofrojmë fruta, perime, ferma organike dhe barishte për qëllime mjekësore që janë shumë tërheqëse për tregjet e huaja,” tha Peci. “Si një vend i vogël, ne besojmë se kemi potencial të madh për investitorët e huaj që kanë kapital.”

Një tjetër nxitje për investitorët e huaj që të vendosin paratë e tyre në Kosovë, sipas Pecit, është shkalla e ulët e taksave në vend, veçanërisht kur krahasohet me pjesën tjetër të Evropës Lindore.

Ai gjithashtu theksoi se Kosova ka demografinë më të re në Evropë, me gjysmën e popullsisë nën moshën 25 vjeçare, që është një avantazh tjetër për investitorët e huaj që kërkojnë punëtorë të rinj.

“Të rinjtë janë të zgjuar dhe kanë aftësi të mëdha, duke ofruar shërbime në teknologji dhe IT, për shembull,” tha ai, duke përmendur sistemet e ujitjes që mund të trajtojnë ndryshimet klimatike si një shembull se si Kosova ka mbajtur hapin me përparimet teknologjike.

“Ne gjithashtu kemi shumë potencial në fushën e agroturizmit dhe turizmit,” tha ai. “Kemi klimë të mirë gjatë muajve të verës dhe në muajt e dimrit një potencial të madh turistik. Kosova mund të bëhet një tjetër histori suksesi në agroturizëm dhe turizëm. Kemi investitorë seriozë në këtë fushë.”

Peci tha se ekziston gjithashtu mundësi e madhe për zhvillimin e turizmit rural dhe bujqësisë duke pasur parasysh se pyjet mbulojnë 54 për qind të sipërfaqes së përgjithshme të Kosovës, “Këto janë dy fusha që mund të jenë veçanërisht tërheqëse për investitorët nga vendet e Gjirit si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe,” ai tha për Arab News.

Përveç të qenit një vend me shumicë myslimane me një popullsi të re, Kosova ka të përbashkëta filozofike me shtetet e Gjirit, me theksin e tyre në Islamin e moderuar, fuqizimin e grave dhe përfshirjen fetare.

“Kosova ofron mundësi të mira për integrimin e komuniteteve të ndryshme. Ne si popull jemi të njohur për besimin tonë në tolerancë”, tha Peci.

“Pavarësia e Kosovës është vendimtare për stabilitetin dhe paqen në rajonin e Ballkanit. Ne nuk kemi asnjë qëllim për të destabilizuar rajonin. Ne ofrojmë dhe respektojmë të drejtat e të gjitha popullsive pakicë në vendin tonë.”

Ai shtoi: “Qeveria jonë e re është shumë e etur për të trajtuar çdo çështje apo politikë që do të ndihmojë në zhvillimin e vendit tonë, (shumë e etur) për të avancuar legjislacionin dhe, në të njëjtën kohë, për të garantuar dhe ofruar siguri për investitorët e huaj. Ne jemi këtu për t’u shpjeguar sipërmarrësve ndërkombëtarë se çfarë mund të ofrojmë si shoqëri. »

Festimet e Ditës Kombëtare të Kosovës të së enjtes në ekspozitë shfaqën valle tradicionale kosovare në Al-Wasl Plaza në qendër të qytetit dhe një koncert muzikor nga tenori Rame Lahaj.


 

Derniers articles