22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Balkans

Lazim Destani ne Bundestagun gjerman: Eshte koha per liberalizimin e vizave ne Kosove

Berlin, 2 qershor -I ftuar nga Bundestagu Gjerman, biznesmeni  nderkombetar Lazim Destani po marr pjesë në takimin tradicional vjetor në Berlin ku po zhvillohen...

Ka nderruar jete Haxhi Selajdin Mustafa nga Zhunica e Presheves, themelues i kompanise FLUIDI

Presheve, 2 qershor -H. Selajdin Mustafa nga Zhunica e Preshevës, një njeri punëtor dhe me ide kreative, ishte themelues i Kompanisë "Fluidi" në Preshevë...

Edi Rama takon shefin e OKB-së, Antonio Guterres

New York/UN, 31 maj-Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë qëndrimit të tij në SHBA ka takuar sot Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara...

Ish-Presidenti i Kosoves Pacolli takon kryeministrin shqiptar te Malit te Zi Dritan Abazovic

Sot në Podgoricë ish-presidenti i Kosovar Begjet Pacolli dhe lider i AKR-se ka takuar Kryeministrin e Malit te Zi Dritan Abazoviç, njofton gazeta zvicerane...

Eksperti i sigurisë: Me paratë e drogës po investohet jo vetem në disa parti politike por edhe në ndërtime të larta në Kosovë. Një...

Prishtinë, 31 maj -Eksperti i sigurisë, Hajrullah Tërnava, ne nje bisede për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka folur për krimin e organizuar...

Historike, KF “Lugina” perkunder krizave financiare, po prine ne Jug te Serbisë. Kryetari i komunës plote premtime, por deri tash asgjë konkrete. Klubi, tash...

Preshevë, 30 maj -Perkunder krizave finânciare  ne po korrim suksese dhe po prijme Jug te Serbisë. Sikur te kishim mbështetje sigurisht do te garonim...

Biznesmeni nderkombetar Lazim Destani me Nobelistin amerikan Paul Krugman ne forumin rajonal te ekonomisë dhe financave ne Shkup

Shkup, 30 maj -"𝗥𝗿𝗶𝘁𝗷𝗮 𝗲 Që𝗱𝗿𝘂𝗲𝘀𝗵𝗺𝗲 𝗻ë 𝗞𝗼𝗵ë 𝗣𝗮𝗾𝗮𝗿𝘁ësie 𝗱𝗵𝗲 𝗲 𝗠ëpasshmja" 𝗶𝘀𝗵𝘁𝗲 motoja 𝗲 𝗙𝗼𝗿𝘂𝗺𝗶𝘁 për 𝗘𝗸𝗼𝗻𝗼𝗺𝗶 𝗲 𝗙𝗶𝗻𝗮𝗻𝗰𝗮, 𝗼𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝘂𝗮𝗿 𝗻𝗴𝗮 𝗠𝗶𝗻𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶𝗮 𝗲...

Vucic: “Ballkani i Hapur” nje iniciative e mire

Beograd, 27 maj -"Po përgatisim gjëra të mëdha për qytetarët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.." ka thëne presidneti serb Aleksnader Vuicici, raporton...

Ambasada e SHBA-së: Mbështesim “Ballkanin e Hapur”, me përlqimin e gjitha vendeve të rajonit

Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut po vazhdojnë ecjen përpara me iniciativën “Ballkani i Hapur”. Në këtë nismë ka të ngjarë që të bashkohet...

ONG, Organizatat në Serbi reagojnë ndaj gjuhës ofenduese të Aleksander Vulin

Organizatat joqeveritare nga Kosova dhe Serbia kanë dënuar gjuhën e urrejtjes kundër shqiptarëve të përdorur nga ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksander...

Dernier articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...