4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Balkans

Psikolog’ja Teuta Cacaj-Sadiku: Pandemia ishte e rrezikshme sa lufta, qe la pasoja sot e kesaj dite në shoqërinë tonë…

Prof. Teuta Cacaj-Sadiku nga Deçani, e cila jeton dhe punon në Prizren është njera ndër psikologet e reja në Kosovë. Psikologja Teuta Cavaj-Safiku gjatë fëmijërisë...

Pak para ndeshjes Kosovë – Izrael, shpaloset nje flamur gjigant i Palestinës në mes të Prishtinës

Kosova nderon dhe solidarizohet pro mirise se Popujve te okupuar ae deri fje ishin vete nen Serbi Prishtine, 12 nentor -Edhe pak ore ne Stadiumin...

Kryeministri shqiptar Albin Kurti në listen e panelisteve kryesor, flet neser ne Forumin e Paqes në Paris i ftuar nga Macron

Paris, 10 nentor -Me ftesë të presidentit të Francës, Emmanuel Macron, kryeministri shqiptar, Albin Kurti neser do të marrë pjesë në ”Forumin e Paqes”...

Afera skandaloze RAMELONI që do ta rrëzoje pasardhesin e Enver Hoxhës, Edi Ramen! Shqiperia pushton faqet e para te gazetave zvicerane dhe botërore

Bernë, 8 nentor -Marrëveshja diskerte për emigrantët mes Edi Ramës dhe homologes se tij italiane Giorgia Meloni ka shkatuar reagime dhe revolta te shumta...

Skandal pas skandali: Afera tjetër që e bënë Vucicin ta harroje Fahri Musliun. Mediat në Serbi ja zbulojne se djali i vogël i Vucicit...

Sot media serbe ne beograd dhe rrejete soacilae ne Serbi kane sjellur nje tjeter afere presidetnit te tyre Aleksander Vucicit. Kësaj nuk flasin per "babain"...

Shqiptarët e Luginës se Preshevës, nëse nuk do jenë unik, do humbin serish dy deputetë si diaspora në Zvicër   

Preshevë, 8 nentor -Shqiptarët e Luginës gati për zgjedhjet në Serbi, të ndarë synojnë tri mandate. Dy listat zgjedhore të shqiptarëve të Luginës së...

Kryeministri shqiptar Albin Kurti bashkon lideret e Luginës se Preshevës. Ju kerkoi qe te jene unik me zgjedhjet e ardhshme ne Serbi!

Prishtine, 8 nentor  -Siq kemi raportuar Kryeministri shqiptar Albin Kurti, ka zhvilluar mbreme ne Prishtine nje takim me liderët e partive shqiptare nga Lugina...

Ambasadori i Palestines në OKB: Tërheqja e ambasadës së Kosovës nga Jerusalemi është një hap drejt njohjes së Kosovës nga shteti ynë

Gazetari i ATV dhe Redaktori i gazetes zvicerane në shqip Le Canton27.ch në bisede me ambasadorin e Palestines ne OKB z.Ibrahim Khraishi Gjenevë-UN / 7...

Protesta e fundit “Serbia kundër dhunës” në këtë format: Qytetarët thonë “Mos fle deri në 17 dhjetor”

Beograd, 4 nentor -Sonte është mbajtur protesta tjetër e 27-të radhazi “Serbia kundër dhunës” në Beograd para Kuvendit të Serbisë, ku një kolonë qytetarësh...

Per t’i besuar fjaleve te Vucicit dhe Musliut, pse presidenti serb nuk e ben ADN per t’ju mbyllur gojen njerezve?!Nuk mjafton me perqafu «babain»...

Emri i gazetarit kosovar në pension, Fahri Musliu, ka disa ditë që perfolet në mediat në ballkan, sudomos ne Serbi e Kosovë për shkak...

Dernier articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...