15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Balkans

Aty kah sillen paret, aty po sillen edhe lideret e partive kosovare. Pse liderët nuk vizitojnë mërgimtarët në Rumani, por në Zvicër?!

Bernë, 22 maj -Me shtimin  e krizave te partive politike ne Kosovë, po shtohen  edhe vizitat e liederve te tyre ne Zvicer. Nuk kalon...

Së shpejti edhe nje televizion shqiptar ne ballkan. Pas Amerikës, AA Vision do të fillojë punën edhe në Kosovë

Nga Amerika ne ballkan: Kane janë drejtuesit e TV AA - Vëllezirt Qazim dhe Lulzim Doda  New York/Bernë, 20 maj -Ne Kosove ka pak apo...

Historike, pas 20 vitesh okupimit te Veriut të Kosovës nga Serbia, valon flamuri i Republikes në komunën e Mitrovicën e « veriut »

Mitrovice, 19 maj -Pak minuta nga fillimi i mbledhjës së kryesisë së Kuvendit komunal të Mitrovicës së Veriut ku do ta bënë betimin kryetari...

Historike, për herë të parë ceshtja e shqiptareve te Krahines se Luginës së Preshevës diskutohet në Senatin amerikan

Washington, 18 maj -Ceshtja e shqiptarëve krahines se Luginës së Preshevës tashme nuk eshte vetem ceshtje e Serbise e as a as e Shqiperise...

OKB raporton mbi viziten e Nënsekretarit te Përgjithshëm te Kombeve te Bashkuara z.Lacroix ne Kosove

Gjeneve/UN, 17 maj -Nënsekretari i Përgjithshëm për Operacionet e Paqes, Jean-Pierre Lacroix, përfundoi vizitën e tij në UNMIK (Misioni i Kombeve të Bashkuara në...

Ambasadorja Audrey Glover (ODIHR) me Tiranë kritikon Qeverine dhe mediat e Ramës per zgjedhjet e djeshme në Shqiperi, ishin te njëanshme dhe jotransparente. Po...

Tirane, 15 maj -Audrey Glover, kryetarja e misionit të vëzhguesve të ODIHR-it me përfaqësuesit e KiE dhe PE në një deklaratë për mediat duke...

Ja disa shifra te zeza në Shqiperinë e Edi Rames që rrezikojnë kombin tonë

Shqiperia e viteve te fundit: Qaou vadis ish -Shqipëria e Skenderbeut dhe Ismal Qemajlit? JA DISA SHIFRA TE ZEZA NE SHQIPERINE E EDI RAMES, QE...

Shqipëria drejt 14 majit / S’ka « përpara » të bardhë me « mbrapa » të zezë: Zgjedhja midis Karteleve të drogës dhe/ose Republikës Parlamentare?

Lubjanë/Bruksel/Uashington/Tiranë, 10 maj (IFIMES) -Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) nga Lubjana, Slloveni, analizon rregullisht zhvillimet në Lindjen e...

Ministri Peci i vendosur për zbatimin e Ligjit për kontrollin e Duhanit: Tolerancë zero për ata që e shkelin ligjin!

Faton Peci, Minister i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR) Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural (MBPZhR), Faton Peci në një konferencë për medie...

Të shtunen e ardhshme ne Prishtine mbahet tribunë me temen: Teknologjitë në zhvillim dhe ndikimi i tyre potencial në ekonomi

Tiranë, 10 maj -Me rastin e Konferencës së 2-të Studentore të organizuar nga Kolegji Universitar Instituti Kanadez i Teknologjisë ju ftojmë të merni pjesë...

Dernier articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...