2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Burksel, BE bën thirrje të shmanget hapësira ajrore Bjelloruse

Bruksel, 25 maj -Bashkimi Europian po i kërkon linjave ajrore të shmangin hapësirën ajrore Bjelloruse si përgjigje të ndaljes së një fluturimi pasagjerësh midis Greqisë dhe Lituanisë, raporton Times (Belarus, the EU blocks flights and aid. But Brussels is just chatting) transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Alexander Lukashenko, presidenti i Bjellorusisë që nga viti 1994, urdhëroi që aeroplani “Ryanair” të devijohej në Minsk të dielën për të arrestuar një gazetar, Roman Protasevich dhe të dashurën e tij.

Presidenti Joe Biden e quajti atë “një fyerje e drejtpërdrejtë e normave ndërkombëtare”.

Udhëheqësit e BE-së gjithashtu filluan procesin e ndalimit të kompanisë ajrore e cila ështe e regjistruar në Bjellorusi, Belavia Airlines, nga territori i BE-së, i cili do të bënte që rrugët e tij drejt perëndimit të ishin të pamundura për të vazhduar.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...