4.5 C
Berne
mardi 28/11/2023

Biden takon Putinin më 16 qershor në Gjenevë. Temë e bisedimeve, pos krizave në botë edhe Kosova dhe ballkani

Gjenevë, 25 maj -Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se një samit në mes të presidentit amerikan Joe Biden dhe presidentit rus Vladimir Putin do të zhvillohet më 16 qershor në Gjenevë. Gazeta zvicerane ne shqip nga burimet e saj diplomatike ka mësuar se nga ky takim « tête-à-tête » mes Biden-Putin pos pandemisë dhe krizave në botë do debatohet për edhe për dialogun Kosovë-Serbi dhe zhvillimet ne ballkan 

“Liderët do të diskutojnë një mori çështjesh, teksa ne tentojmë të rikthejmë stabilitetin e marrëdhënieve SHBA-Rusi”, ka thënë Shtëpia e Bardhë përmes një deklarate më 25 maj.

Kremlini ka thënë se dy presidentët do të diskutojnë për pandeminë e koronavirusit, konfliktet rajonale dhe stabilitetin strategjik bërthamor, transmeton agjencia e lajmeve Reuters.

Rreth ketij takimi te ardhshem mes dy patronëve te superfuqive boterore, mediat nderkombëtare sot kane perkujtuar edhe dekleraten e Biden, i cili në mars të këtij viti ka thënë se beson që Putin është “vrasës” – deklaratë kjo qe ka tensionuar marrëdhëniet mes dy shteteve – kishte propozuar mbajtjen e një samiti me presidentin rus në prill të këtij viti, ndërkohë që administrata e tij përgatitej për sanksione të reja kundër zyrtarëve rusë, për herë të dytë në tre muaj të udhëheqësisë.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë kanë thënë se janë duke finalizuar detajet e samitit.

 

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...