3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Besnik Benz & MyGARAGE nuk ndalen, tashmë liderë të automekanikës në Zvicër. Dje e nisi në Gjenevë, sot në Lausanne dhe nesër në qytete tjera…

Gjenevë, 9 tetor -Sot kur flasim për mërgimtarët në Zvicër apo vendet tjera evropiane, nuk bëhet fjalë më per integrim, të cilët e kanë tejkaluar këtë problem, që tashmë janë edhe shembull, por për kontributin me investimet e tyre në vendlindje.

Njeri nga ta është edhe Besnik BENZ që njihet në kantonin e Gjenevës, një afarist i njohur me emër  dhe i suksesshem, për të cilin më së miri flet puna e tij, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Vllacko, ta hangsha zemrën e lëmë « randez-vous » me u takuar te Besnik Benzi – te MyGARAGE

Ju kujtohet ky emër, sigurisht po, kur në tetorin e vitit 2014 ofroi 1 milion € ekipit shqiptar, shpërblim kuqezinjëve për fitore kundër Serbisë ne Beograd! Pra, ky është Besnik BENZ nga Lladova i cili qe 30 vite jeton dhe vepron në Gjenevë, i cili me vellezriet e vetre Ajeti nga Lladova e Gjilanit ushtron me dashuri dhe profesionalizem punën e automekanikut, që sot ka bërë emer në Kantonin e GE dhe në Zvicër që gjithkush ja ka lakmi dhe zili!

Familja BENZ bëri inaugurimin e një garazhe gjigante. Bëri hapjen e saj në menyre solemne garazhën e tretë të quajtur MyGARAGE e cila drejtohet nga Besnik Benz, Hatixhe Benz dhe El Sadat dhe Ardita Ajeti.

Jo vetem kaq, Garazha MyGARAGE viteve te fundit eshte shnderruar edhe si nje  « ambasadë », pikë takim dhe qender takimi – « randez-vous »  e shume biznesmenëve, intelektualëve, liderëve, madje edhe deputeteve e minitrave nga Kosova e viset tjera nga ballkani, pastaj yjeve nga sporti dhe muizika si shume dhe miqve të vellezerve Ajeti. Shpesh kemi degjuar rrugëve, neper MIGRO-s, Coop-e shqipataret duke lene  « randez-vous »  me fjalët « vllacko, ta hangsha zemrën shfemi sot ose nesër te Besnik Benzi – te MyGARAGE ». Përndyrshe keto jane edhe fjalët, stili i mikëprites te patronit Bensik Benz i cili pos « Bienvenue » apo « You Welkom » te garazha tij ne recepcion ju mirëpret me fjalën tashme me refrenin e tija te njohur plot bujari, mirësevini vllacko, ta hangsha zemren, c’kemi te re, cfare mund t’ju ndiohmoje, me Garazha MyGARAGE njuk jete n’udhe !..

Pra, Garazha MyGARAGE punon non stop në sherbimin e klineteve. Është garazhë kjo e para dhe e vetme e këtij modeli që kryen të gjitha funskionet dhe opercaionet për gjitha llojet e veturave duke u nisur nga ndërrmi i gomave, fellgave e deri tek ngjyrosja, klima, defeketet e znkonashme, servisi etj..

Besniku, besnik i kombit, besnik i profesionit dhe klienteve, një rugovist i «terbuar» punëtor dhe shembull integrimi në Zvicër!

Edhe themi këtë sepse Besnik Ajetin në Gjenevë, Zvicer dhe Kosovë e njohim jo vetëm si biznesmen të suksesshem si pronar të tri garazhave në Zvicër (MyGARAGE) me mbi 20 puntorë, por edhe si humanist i cili ka investuar shumë në vendlindje ne Lladove dhe Gjilan.

Ai ka n gritur ekeonominë në atdhe, ka ndihmua shkollat shqipe, kulturën shqipe, skamnoret, jetimët, invalidet e luftës dhe veteranët e vërtetë te UCK-së etj..

« Kur e nisëm rrugëtimin tonë me My Garage pro Sarl si dhe Auto pro location SA , pa qenë aspak modest, e prisnim se do të jemi liderë në fushën e automekanikës. E prisnim, sepse i dinim kapacitetet tona, vullnetin tonë për punë, ekipën super-profesionale që kishim formuar, motivin dhe qëllimet tona. Pati vështirësi, por rrugës ato u tejkaluan me ndihmën dhe vetëmohimin e secilit prej nesh që dha maksimumin që të jemi të parët në shërbimin për veturat e juaja… » rrefen Bensnik Benz për gazeten zvicerane Le Canton27.ch
Sipas Benz « Dëshmi e rezultatit të arritur është klientela jonë që ka pasur secilën herë një vlerësim të lartë për punën tonë. My Garage pro Sarl përveç tejkalimit të kufijve në rrafshin e ofrimit të shërbimeve super-profesionale, ka tejkaluar edhe kufijt e ndërkombëtarizimit. Po, po, përgjatë këtyre viteve, pa dallim etnie, feje, gjinie apo race, kanë zgjedhur My Garage Pro Sarl për t’ia besuar veturën. Tani është koha për një sfidë të re. Unë Besnik Benz, me kënaqësi ju njoftoj se së shpejti në Lozanë të Zvicrës do të hapim garazhën e re, ndër më të mëdhatë aty. Koha t’i tejkalojmë edhe kufijtë territorial. Koha ta shtrijmë shërbimet tona edhe në njërën prej kryeqendrave zvicerane. Mirupafshim së shpejti aty ku e lam… » ka thëne ne fund z.Besnik Benz pronar i disa gazerazhe ne Gjenevë dhe Zvicër

Besnik Benz dhe MyGARAGE tashmë liderë të automekanikës në Zvicër nuk ndalet i cili buiznesin e nisi para dy deceniesh  në Gjenevë, sot në Lausanne dhe nesër pretendon te jete në qytete tjera shteti helvetik. Garazhat e Bensik Benz lirisht mund te thmei se sot nuk jane vetem garazha ne sherbim te klienëve por ehste shndrerruare dhe ne shkolle, akademi automekanikesh ku per do vit qet automekanik profesonal. Besnik benc me nje dtaf prej mbi 100 peropsnash (gati gjysma femra) po haperopn djret sukseseve që po i jep imazh pozitiv Kosoves dhe shqipatrise per punëtor profesion dhe suksesi qe njuk dijne te ndalen..  

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...