3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Sot ne Asamblene e KE ne Strasbourg diskutohet për Kosovën me temen: Terrorizmi serb kercnim per Kosoven dhe Evropen

Strasbourg, 9 tetor -Kosova eshte kthyer ne agjendat e organizave evropiane dhe nderkombetsre.

Para debatit ne KS te OKB-se per Kosoven pas nje jave, sot edhe Keshilli Evropian do te merret me ceshtjen e Kosoves, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Me saktesisht, sot në seancën e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës do debatihet per Kosoven me temen: Terrorizmi serb kercim per Kosoven dhe Evropen.

Në seancën e cila do të mbahet pas orës 16:00, pervec Kosives do të diskutohet edhe për situatën në Izrael dhe Nagorno Karabakh.

Dy dite para kesaj seance te KE per Kosoven qindra shqiptare te shtunen e kaluar psra seluse se Parlamentut Evropian ne Bruksel kane protestuar kunder terrorizmit serbe dhe ne mbeshtetje te sovranitetit te Republikes se Kosoves!

Supas gazetes Le Cantin27.ch, protestuesit shqiptare te shoqeruar edhe nga deputete belg kane kerkuar nga BE t’i vejne sanksione Serbise per tentim agresioni ne Kosove me nje grup terroristesh qe lane te vrare nga sulmdt prej ne kishe, rreshterit shqiptar Agrim Bunjakut.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...