23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

SHBA-te për Kosovën dhe Shqiperinë ndajnë mbi 130 milionë $, për shkak se mund të jenë caqe të ardhshme të sulmeve ruse

Berne, 12 shtator -Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken vizitoi Kievin ne fund te javes qe shkoi, njoftuar se SHBA-te do te ndajne 2.2 miliardë dollarëve në ndihmë të re ushtarake për Ukrainën dhe disa vendeve tjera qe mud te jenë cak i sulmeve të mundshme nga Rusia.

Gazet zvicerane Le Canton27.ch nga burimet diplomatike ka mesuar se 1 milione dollare do t’i ndahen Ukraine kurse tjerat do tju dedikohen disa vendeve te cilat rrezikohen nga ndonje inavsion i mundshm rus, ne mesin e tyre figuron edhe Shqiperia.

Gjatë një takimi me presidentin ukrainas Volodimir Zelensky, Antony Blinken tha se vizita e tij erdhi në një « moment vendimtar » për Ukrainën, pasi vendi pretendon se po bën përfitime territoriale kundër forcave ruse.

Volodimir Zelensky falënderoi Shtetet e Bashkuara për « mbështetjen e tyre të madhe ».

Mesohet se sekretari amerikan i Shtetit tha se Uashingtoni do të mbështesë Ukrainën me 2.2 miliardë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën dhe 18 vendeve tjera që konsiderohen të ekspozuara ndaj rrezikut të agresionit rus.

Nga 2.2 miliradë, 1 miliardë dollarë do t’i ndahen Ukrainës, kurse pjesa tjetër, sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch do të ndahet Shqipërisë, Kosovës dhe disa vendeve tjera te ballkanit dhe te ish-BRRS-së. Vetem per Kosovën dhe Shqiperine do te ndjane mbi 130 milione dollare.

Paratë synojnë të mbrojnë sovranitetin, të modernizojnë forcat e sigurisë, të përmirësojnë partneritetet me NATO-n dhe të ndërtojnë kapacitete për të kundërshtuar ndikimin dhe agresionin rus. Keto ndihma do të vijë në formën e granteve dhe huave të SHBA për vendet për të blerë armë dhe pajisje mbrojtëse të prodhuara nga SHBA.

Derniers articles