17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Serbia afron ushtrine ne kufi me Kosoven. Provokon me tanke dhe aeroplon luftarak (MIGG)..Stabiliteti ne rrezik!

Mitrovicë, 27 shtator – Tensionet në kufirin midis Serbisë dhe Kosovës u përshkallëzuan të dielën. Beogradi dhe Prishtina flasin për « provokime » pasi kishin bllokuar rrugët kufitare nga një grup demonstruesish serbë të mbështetur nga Presidenti Vuçiç, pas instalimit të një policie speciale në kufi për të ruajtur rendin pasi kishte vendosur gjurmët kosovare për makinat serbe, ashtu si Serbia bën për veturat kosovare. Marrëveshja e reciprocitetit e zbatuar nga Kosova shihet si burim tensioni. Qeveria e Kosovës, e kryesuar nga kryeministri Albin Kurti, që nga 20 shtatori ka vendosur të aplikojë reciprocitet në targat e automjeteve nga Serbia, raporton korrespondenti i Mitrovicës i gazetës zvicerane shqiptare Le Canton27.ch

Sot, një situatë e brishtë dhe jashtëzakonisht e tensionuar ka mbretëruar në veri të Kosovës për një javë! Vitet e fundit, qeveria serbe nuk i ka njohur targat e Kosovës dhe çdo veture nga Kosova që hyn në Serbi i hiqen targat, duke i vendosur kështu targat serbe. Në përgjigje të kësaj politike, qeveria e Kosovës veproi në mënyrë reciproke dhe Marrëveshjet e Brukselit duhet të kishin vepruar si autoritetet e Beogradit.

Qinda forca speciale te policise se Kosovës (ROSU) po mbajne rendin ne kufirin Koovë-Serbi, deri tash pa asnje incident perkunder provokimeve nga protestuesit serb

Për të ruajtur rendin dhe qetësinë në veri të Kosovës, Forcat Speciale të Kosovës (ROSSO) janë vendosur në postimet kufitare me Serbinë (Jarine dhe Bernjak) për të mbikëqyrur zbatimin e marrëveshjes reciproke për etiketat. Dhe disa qytetarëve serbë nuk u pëlqeu një gjë e tillë, të cilët dolën për të protestuar duke bllokuar rrugën, raporton nga Mitrovica korrespondenti i gazetës shqiptare zvicerane Le Canton27.ch

Lidhur me situatën e tensionuar në Kosovë ditët e fundit, bashkësia ndërkombëtare (nga Ambasada e SHBA, NATO dhe BE) reagoi dhe u bëri thirrje palëve që të përmbahen dhe të ulen në tryezën e negociatave. Për të zgjidhur mosmarrëveshjet, duke fajësuar secilën tjetër për « paqëndrueshmërinë » e rajonit.

Aeroplanët luftarakë serbë (MIGG) përsëri fluturuan mbi zonën kufitare të dielën në mëngjes, pasi bënë disa fluturime të së shtunës të Shtunën, raportoi një korrespondent i Le Canton27.ch në vend.

Serbia ka ngritur nivelin e alarmit të ushtrisë së saj pranë Kosovës, tha të dielën ministria e mbrojtjes. Ministria Shqiptare e Punëve të Jashtme dhe Evropiane i ka bërë thirrje Serbisë që të tërheqë forcat e saj të armatosura të vendosura në Serbinë jugore, afër Kosovës. Dhe kjo situatë e tensionuar ka bërë që sot pas vizitës në OKB, kryeministri shqiptar të jetë në Prishtinë ku do të takohet me homologun e tij kosovar Albin Kurti.

As Rusia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, ndryshe nga shumica e vendeve perëndimore, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Nga ana e saj, Shqipëria, « e shqetësuar për përshkallëzimin e situatës », i bëri thirrje Beogradit, përmes diplomacisë së tij, « të tërheqë forcat e armatosura të vendosura në kufirin me Kosovën ».

« Për shkak të zhvillimeve në veri të vendit, » Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të shtunën ndërpreu vizitën e saj në Nju Jork, ku ishte duke marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së, për t’u kthyer në Kosovë, tha kabineti i saj.

Derniers articles