18.2 C
Berne
samedi 20/07/2024

Se shpejti mallrat e H&M nga Zvicra ne Kosove dhe Maqedoni Ver..

Berne, 2 shkurt -Shitësi me pakicë i modës H&M synon të dyfishojë shitjet deri në vitin 2030. Se shejti prodhimet e H&M dont’i keni edhe ne Kosove dge Maqedoni Ver.., nje ndihmese kjo per mërgmitaret, qe tash e tutje t’mos me i mbushin ma kuferat me rroba per motra e kunata, per teze e kusherina, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zinxhiri i tekstilit Hennes & Mauritz (H&M) i ka vendosur vetes synime ambicioze për vitet e ardhshme në funksion të zbaticës së pritshme të pandemisë së koronës. Më së voni deri në vitin 2030, kompania dëshiron të dyfishojë shitjet e saj në krahasim me vitin 2021.

Objektivi afatgjatë mbetet rritja e të ardhurave me 10 deri në 15 për qind në vit me përfitim të lartë. Në vitin aktual, H&M planifikon të hapë dyqane në gjashtë vende të reja, duke përfshirë Ekuadorin, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut. Tregtimi në internet do të hapet edhe në vende të tjera. Në të njëjtën kohë, grupi dëshiron të përgjysmojë gjurmën e tij të karbonit deri në vitin 2030 në krahasim me vitin 2019. Për vitin 2022, H&M njoftoi investime prej dhjetë miliardë korona suedeze (990 milionë franga).

Derniers articles