24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Qindra ruse zbarkojne ne Beograd. Ikin nga mobilizimi ushtarak. Mediave serbe ju thone: Putini eshte vrases!

Beograd, 21 shtator -Një grup i madh rusësh zbarkuan në aeroportin e Beogradit duke ikur nga mobilizimi ushtarak (Na aerodrom u Beogradu sletela veća grupa Rusa, beže od vojne mobilizacije), njofton gazeta zvicerane ne shqip Ke Canton27.ch

Një grup i madh rusësh zbarkuan sot në aeroportin e Beogradit, duke ikur nga lufta dhe mobilizimi i paralajmëruar mëngjesin e sotëm nga presidenti rus Vladimir Putin. Në një intervistë për portalin Nova.rs thonë se janë të frikësuar, se Putini është një vrasës që po i detyron në një konflikt që nuk e duan. Ata mes lotësh thanë se kanë frikë për familjet e tyre dhe se më së shumti do të qëndrojnë në Beograd me të afërm, miq apo familjarë që tashmë kanë ardhur në kryeqytetin tonë.

Potencialisht një nga avionët e fundit që do të ngrihet nga Moska në periudhën e ardhshme, ka mbërritur sot në aeroportin “Nikola Tesla”. Ekipi i Nova.rs foli me rusët e frikësuar dhe të shqetësuar, pasi Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm.

Potencialisht një nga avionët e fundit që do të ngrihet nga Moska në periudhën e ardhshme, ka mbërritur sot në aeroportin “Nikola Tesla”. Ekipi i Nova.rs foli me rusët e frikësuar dhe të shqetësuar, pasi Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm.

Shumë prej tyre të frikësuar nuk donin të flisnin para kamerave, duke u përpjekur të linin pas luftën dhe më në fund të ishin të sigurt. Kishte edhe nga ata që ndanë përvojat e tyre në lidhje me krizën aktuale në Moskë, dhe shpjeguan pse paguan biletat e tyre dhe u nisën për në Beograd.

Burri im ka qëndruar në Rusi”, tha Yulia në një intervistë për Nova.rs.

“Shumë nga miqtë e mi morën thirrje për mobilizim. Për kolegët e mi dhe djemtë e rinj në përgjithësi”, tha ajo.

Julia tha se të rinjtë merrnin ftesa, megjithëse në fillim u tha se të rinjtë nuk do të merrnin ftesa. Dhe telefonatat, sipas saj, kanë ardhur në adresat e shtëpive të tyre.

“Vëllai im është nën Izuma. E rekrutuan edhe pse është 20 vjeç. Ai ishte në luftë nën Izjum për tre muaj. Ai shkoi në luftë më 29 korrik dhe ishte në Izjum dhe Kharkiv. Mos besoni gjithçka që thuhet në Rusi!”, tha Julia

Irina foli edhe për portalin, duke thënë se ajo dhe burri i saj kanë ardhur nga Moska në mënyrë që të jenë të sigurt.

“Unë jam shumë i frikësuar për familjen dhe miqtë e mi, dhe sigurisht për sigurinë time”. Para disa kohësh në Beograd erdhi edhe vajza ime. Tani unë dhe burri im erdhëm në Beograd për t’u siguruar. Ne duam të qëndrojmë këtu”, thotë Irina mes lotësh.

Ajo shprehet se është shumë e trishtuar dhe nuk e kupton fare se pse ka pasur luftë me Ukrainën.

« Jam shumë i frikësuar dhe i trishtuar sepse qeveria ime po bën politika të këqija. » Dua të them se ukrainasit kanë nevojë për liri, ju lutemi ndaloni konfliktin. E përsëris, ju lutem njerëz, ndaloni sulmet. Ju lutem ndaloni Putinin. Sa për të mund të them se është shumë i rrezikshëm dhe vrasës. Nuk është njeri i mirë, nuk i intereson njerëzit, për këtë jam e sigurt”, siguron Irina.

Kishte edhe nga ata që pohuan se në Moskë gjithçka është normale si më parë dhe se nuk u dëshirojnë asgjë të mirë ukrainasve.

« Ukraina si Ukraina është një temë krejtësisht e ndryshme për Moskën. » Këto janë gjëra të ndryshme, por nuk mendoj asgjë të mirë për Kievin dhe atë vend”, thotë familja nga Moska.

Derniers articles