22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Pacolli: Dialogu i Brukselit nuk avancohet me «diplomaci arrogante». Vucic shaj Albinin si i rrezikshem per Serbine e Albini shaj Vucicin si kriminel!

Prishtine, 14 shtator -Sot ne Bruksel sapo ka perfunduar takimi trepalësh ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe diplomatëve të BE-së, Josep Borrell e Miroslav Lajçak. Takimi, që u zhvillua në Bruksel, zgjati rreth dy orë, por pa ndonje marreveshje. Analistet dhe mediat te ndara,  sikur Kurti-Vucic me deklaratat e tyre rreth takimit te sotem me dy paleve ne Bruksel…Disa jane pro asociacionit e disa kunder. Por i pari i Qeverise, Kurti sot ne Bruksel ju tha ne sy Vucicit, Borrelit dhe Lajcakut se «nuk pranojme kushtezime me asociacionin!…»

Sikur dje ne Bruksel qe plot njembedhjete vite po behen “balet diplomatik” i emeruar ne fillim si “dialog teknik” e se fundit politik, dialog ky i cili shume pak ka avancuar be favor te paqes te paqes stabikitetit ne rajon, te cilen situate frazhile e deshmon edhe ajo ne Veri te Kosoves.

Per dialogun jo serioz mes Kosoves dhe Serbise deshmon edhe zhefi i OKB-se. Antoni Guterres i pyetur nga redaktori i gazetës zvicerane Le Canton27.ch lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, shefi i OKB-së ishte përgjigjur se “do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear I am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

Se cfare mendon per takimin e sotem ne Bruksel mes Kurtit dhe Vucic, ish-presidenti i Kosoves Behgjet Pacolli ne nje interviste dhe gszetes zvicerane Le Canton27.ch eshte pergjigjur se »Une nuk kam pritur shume nga ky takim i sotem ne Bruksel me kremnistrit tone Albin Kurit dhe presidetit serb Aleksander Vucic. Bile, bile jam i shqetesuar shume se ne prag te takimit ne fjalë si ne Beograd ashtu edhe ne Prishtine kishte fyerje mes kundershtareve. Kurti kur flet ne media apo intervista, ai flet gati tere kohen per nje personazh, për Vucicin, se ai eshte kriminele, e here Putin e keshtu me radhe. Po ashtu edhe ai tjetri ne Boegrad Vucic shane e fyen shqiptaret dhe  Kurti. duke e quajtur si nje te rrerzikshme për Serbine…Si pari, ai po del jashta kotestin per cka jane te ftura ne Bruksel, duke lene anash temen kryesore te dialogut për te arritur nje marrevshje mes paleve qe do ta qonte rajonin drejt stablitetit mos t ethme fale tjera si i keq, brutal etj…Nese keta dy vende, sai protagonist te dialogut nuk merresh vesh, fyern, nuk kane rrspekt me njeri tjetrin si mendojne te arrijne ne sukseses ne këte proces apo si si i kerkojne t’i zbatojne ato marreveshje te nenshkruara ne Bruksel?!..

Pra mendoj se bisedimet me këte gjuhe tyese , te urrejtjes apo shkurt do te thoja me ket « diplomaci arrogante » nu ka avancim të procesit te dialogut, qe de fakto eshte edhe ne diasfavor te paqes dhe stabiliteit ne rajon. The shkurt keto lojera politike me kete zhargon Kosovës po i kushton dhe yne po humb. Keto vepime te Albin Kurti vedit tone po i kthet fatkeqesisht bumerang?! Une do te doja qe kryeministrit  yne te jet me i pergatitur dhe te dal nga kjo kokrfortesi dhe te dal nga ambienti introverz dhe te shof si ecen bota. Askush dot nuk te shyten me zro me e desht dikend, por megjithste ekzisoton nje bonotn diplomatik qe nganjehre per hire te paqes dhe stabilietit te respektojne njeri-tetrin edhe prej zori. Fundja shume armiq te qendrave  evropiane sot jane bere miq, kemi rastin sikur Franca e Gjermania etj.. »

Pyetjes se dyte bere z.Pacolli nga Le Canton27.ch lidhur me  Luginen e Presheves si nje rajon me i varfur dhe popullate me diskriminuar ne Evrope dhe do ishte zgjidhja me fatmume me rreciprocitetin?

Pacolli: Pa reciprocitet mes Kosoves dhe Serbise nuk do ket stabilitet ne rajon!

« Se pari ju falenderoj juve dhe liderve nga Lugina qe merren me kete pjese te fais shqiptareve ne ballkan qe aktualisht kane mbetur kjo pjese e kombit tone e margjinalizusr dhe me e varfur dhe diskrimunuar ne Evropë. Une pershendes lideret e Lugines për angazhimin e tyre permanent, pra edhe letren e kongresmeneve amerikan drejtuar Blinken për ta ndryshuar statusin shqipiptareve entik ne Luginë. Fundja, cfare te drejta gezojne sot serbet ne Kosovë po ato te drejta duhet t’i gezojne edhe shqiptaret ne Serbi. Pra, pa reciprocitet mes Kosoves dhe Serbise nuk do kete as stabilitet. Dhe kjo Kjo nuk shkon ne boten demokratike te kerkosh dicka për serbet e Kosovës kur nuk je ne gjendje t’i japesh dicka te tille minoriteve tjeter ne vendin tend, ne këte rast te shqiptareve etnik në Serbi?! Cdo marreveshje mes Beogradit dhe Prishtines do te jete e pavlefshme nese kerkohen te drejta për serbet e Kosoves, kur ato te shptareve te Lugines te injorohen!..”

« Pasivizimi i adresave te shqiptareve ne Medvegje dhe Luginen e Presheves eshte nje forme e re e diskriminimit fhe spastrimeve etnike nga ana e Beigradit. Krtu behet fjale per 6 mijë adresa të pasivizuara në Preshevë, Bujanoc e Medvegjë?! Veq kesaj mungesa e librave, ndalesa e simboleve, papunesia e madhe qe ka provokuar eksodin. Pra shqiptaret be Serbi kane probleme ne shtetin e tyre qe prrballe kerkesave qeveris serbe behet e shurdher, ka shtuar z.Pacolli.

“Reciprociteti mes Kosoves dhe Serbise do te ndal turpin n’mes Evrope: Shqiptaret e diskriminuar, serbet e privilegjuar!..Pra, reciprocitet mes Kosoves dhe Serbise nuk do ket stabilitet ne rajon! Nuk shkon me keshtu me serbet e priveligjuar ne Kosove e shqiptaret e diskrimiuar ne Presheve!” Ka thene ne fund z.Pacolli per gazeten zvicerane.

 

Derniers articles