19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Një shkollë në Luginen e Preshevës emërohet me emrin e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare

Preshevë, 16 shtator -Emri i  shkrimtarit tone te madh Ismail Kadare eshte përtrire ne Luginen e Presheves, rajon ky i banuar kryesisht me shqiptare etnik, aktulaisht ne Serbi, ku nje shkolle shqipe që sot eshte emëruar me emrin e ambasadorit te letrave shqipe. Kete lajm e ka konfirmuar sot edhe KKSH ne Bujanoc, njofton gazeta zvicerane ne shqip «Le Canton27.ch»

Ismail Kadare është ndër shkrimtarët më të mirë të letërsisë botërore bashkëkohore, fitues i disa çmimeve letrare ndërkombëtare dhe i nominuar me dhjetëra herë për çmimin Nobel.

Ndersa gazetari yne i njohur nderkombetar Nefail Maliqi me origjine nga keto vise shqiptare i cili jeton dhe vepron qe tri decenie ne Gjeneve ka përshendetur kete lajm te mire.

«Edhe nje deshire, kerkese mu realizua… Para 2-3 vitesh pata kerkuar (qe pata shkruar) nga insticioneve lokale ne Luginen e Presheves dhe ish-profesoreve te mi qe ne Lugine te kemi nje shkolle me emrin e shkrimtarit tone te madhe , te mikut tim dhe ambasadorit te letrave shqipe- Ismajl Kadare.

Dhe kjo deshire, kerkese me eshte realizuar sot, ku nje shkolle shqipe ne Luginen e Presheves emerohet me emrin “Ismajl Kadare”. Urime🇦🇱👏 » ka shkruar z.Maliqi ne fb e tij, citon gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch.

Ai ne vazhdim ka shkruar se «Deshira ime  e parë ishte që emrin i diplomates se njohur zvicerane, mikeshes se Kosoves, se shqiptareve Misheline Calmy-Rey te përtrihet dikund ne Kosove. Kjo deshire me eshte realizuar para dy-tri vitesh. Kerkesa ime kishte bere jehone edhe ne mediat zvicerane. T’ju kujtoj edhe nje gje se une kam mesuar dhe kam kryer shkollat ne gjuhen shqipe ne Serbi, por cdo here ne ato shkollat vetme me emrat në shqip: DSikur ajoi filloren deri në “Migjeni » ne Caravajke dhe !Ibrahim Klemendi » dhe ate te mesme ne QAMO «Skenderbeu»  në Preshevë.. »

Derniers articles