23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Nje delegacion zviceran viziton Bujanocin. Priten nga kryetari Nagip Arifi

Bujanoc, 26 shtator -Një delegacion nga kryeqyteti i konfederates zvicerane Bernës ka vizituar Bujanocin të për t’u njohur me diskriminimin dhe problemet e shqiptareve në Lugine, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju regeruar burimeve nga komuna.

Kryetari i komunës, Nagip Arifi, i ka njohur zviceranët me problemet me të cilat ballafaqohen shqiptarët te cilet ndjehen te diskriminuar nga regjimi serbe

Arifi kërkoi mbështetjen e delegacionit të Bernës për ta ngritur çështjen shqiptare në Qeverinë e Zvicrës – njoftuan nga komuna.

Delegacioni u kryesua nga Hans Peter Berger, kryetar i Partisë Socialdemokrate për Berner Oberland, Roland Möhler, ekspert i historisë së Ballkanit dhe Ursula Marti Reinhardt. Para kesaj vizite ne Bujanocit delegacioni zviceran kanë qendruar në Kosovë.

Derniers articles