23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Ministrja e arsimit Evis Kushi qesharake / Ikjen e të rinjëve nga Shqiperia e aresyeton se « popullsia në vendet ku po shkojnë po plaket »

Tiranë, 15 shtator -Kryeministri Edi Rama tha se do të lobojë në BE që sistemi i arsimit të lartë të Shqipërisë të përfshihet dhe të njihet pasi shkollat ​​në Shqipëri të rifillojnë këtë javë. Duke folur në Kongresin e Arsimit Kombëtar, Rama tha se do të lobojë pasi vendi tani gëzon një status më të mirë për shkak të nisjes së negociatave.

Sipas të dhënave të këtij viti, Universiteti i Tiranës renditet në 3786 nga 31000 universitete në 200 vende. Universiteti i Bujqësisë renditet në 4,486 dhe Universiteti i Mjekësisë 6,186.

Rama theksoi gjithashtu se gjuha shqipe është në rrezik dhe se duhet bërë më shumë përpjekje për ta mësuar atë, edhe përtej kufijve të vendit.

Pse shqiptaret ikin me shume nga Shqiperia se sa nga Serbia?

“Ne do të bëjmë çmos që të zgjerojmë klasat në vende të tjera, jo vetëm në Shqipëri dhe Kosovë. Maqedonia e Veriut tashmë ka rënë dakord në parim për futjen e mësimit të gjuhës në të gjitha klasat me fëmijë nga popullsia shqiptare e Maqedonisë së Veriut; kemi filluar konsultimin edhe me Malin e Zi dhe Serbinë për të gjithë shqiptarët në Luginën e Preshevës dhe më gjerë”, tha Rama. Ketu si duket Edi Rama Luginen e Presheves e ka permendur vetem sa per sy e faqe, sepse ai pas gati dhjete vizitash ne Beograd, Nish, Presheve asgje nuk ka bere perveq premtimve he sivjet, he n’mot.. do t’ju njohen diplomat, qe kur nuk i beri ato!

Zonjen ministre Kushi do ta kishim sygjeruar te lexojne vetem keta tituj qe shkëputem diteve te fundit nga mediat boterore te cilat flasin per eskodin masiv te shiptareve nga Sqhiperia: « Pse shqiptarët po largohen masovikisht nga vendi i tyre dhe po kërkojnë azil » (Pourquoi les Albanais quittent leur pays en masse et cherchent asile ), « Emigrantët shqiptarë ikin nga vendi më i varfër i Evropës » (Les migrants albanais fuient le pays le plus pauvre d’Europe),  « Sipas UNHCR-së 13,490 persona nga Shqipëria u larguan nga vendi i tyre në vitin 2021. » (13.490 Des personnes originaires d’Albanie ont fui leur pays en 2021 et ont déposé une demande d’asile dans d’autres pays, selon le HCR)

E tham se me shume shqiptaret po ikin nga Sqhiperia se sa nga Serbia, sespe vitine kaluar, sipa sagzetes zvcerane Le Vanton27.ch Serbine leshuan 1300 shoptare kyresith nga Lguina e Prehsves, kurse nga Shqipria kane ikur 13,490 shqiptar

Sot e kësaj dite diplomat shiptare nuk i njeh Serbia dhe nga pamundesia qe te punojne ne vendlindje ata ikin jashte. Por, sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch, diteve te fundit shqiptaret po ikin me shume nga Shqiperia se sa nga Serbia?!

Numri i nxënësve që hyjnë në klasën e parë ka rënë në 22,000 këtë vit, nga 77,000 në 1994, për shkak të rënies së lindjeve dhe emigrimit masiv. Shpopullimi tani po ndihet në të gjithë vendin. Në Korçë në jug të vendit janë mbyllur tre shkolla për shkak të mungesës së nxënësve. Për kete eksod masiv i cli do te ndodhte ne Serbia, shqiptaret do ta quanin « spastrim etnik », por kjo ministra e Ramës ne vedn qe te shpjegon shakqet, faktoret pse ikin te rinjt nga Shqipria ajo bëne shaka, duke thene me nje cinizem se « migrimet nga vendi yne po ndodhin sepse popullsia në vendet ku do të shkojnë po plaket… » (qesharake)

“Disa të rinj largohen nga rajoni për të studiuar ose punuar dhe shkojnë në vendet perëndimore si Gjermania… vende që, për shkak të plakjes së popullsisë dhe nevojës në rritje në tregun e punës, kanë hapur dyert për të rinjtë tanë, veçanërisht mjekët infermierë. , por edhe për profesione të tjera”, theksoi ajo, pa komentuar dhjetëra mijëra shqiptarë që çdo vit kërkojnë azil dhe largohen ilegalisht nga vendi.

Sa për njoftim te kesaj zonje ministre qe po e mbron kaq shume shefin e saj alias Qeverine Rama duke ja mbuluar eksodin masiv si pasoje e paperspektives dhe qverisje se dobët,  ku popullata e deshpruar, sidomos te rinj shqiptare po ikin nga nje vend i pa te ardhme e drejtuar nga nje qeveri e korruptuar dhe e kontrabandes, po ja japim disa shifra.

Psh, hiq me larg se dje, Ministria e Piuneve te Brendshme britaknike njohftoi se mijera azilkrues gjenden ne Britani nga Shqipëria e ashtuqujtur si nje « vend i sigurt ». Pas shqiptarëve (rreth tre mijë) jane afganët që më së shumti kaluan Kanalin Anglez me anije (2066 nga janari deri në qershor 2022), pastaj jane iranianët (1723), irakianët (1573) dhe sirianët (1041).

Roberto Saviano redaktorit te gazetes zvicerane Le Canton27.ch:  Shqipëria është një vend plot mafia. Politika shqiptare nuk bën dot pa t!..

Ekspertja e arsimit Majlinda Keta, nje analiste profesionale  qe nuk eshte pjes ee qewvrise, flet realitetin se « sistemi arsimor është ende duke u përballur me problemet 30-vjeçare dhe është një katastrofë për vendin… »

“Është për të ardhur keq që pas 30 vitesh kemi ende të njëjtat probleme. Mësuesit duhet të rrënjosin pozitivitetin dhe besimin tek fëmijët që në orën e parë. Duhet të bëjmë maksimumin për t’i edukuar, për t’i bërë njerëz të mirë që nuk ikin nga bota, por e vlerësojnë këtë vend. Ne nuk arritëm fatekqesisht t’u jepnim shqiptarëve besimin per je vend me mperspektive, se ky vend do të bëhet më i mirë dhe do të vazhdojë përmirësimet cilësore. Për momentin qeveria nuk ka pasur shumë sukses”, ka thëne eskpertja shqipare Keta.

Ekspertet dhje analisetet vendor dhe nderkombëtar fenomentin e i kjes se popullates, sidmos rinise nga Shqiperia e shpjeoj se ne kete vend nuk ka perspektive dhe nuk funksionon shteti juridik, ku eshte zhytur ne korrupcion, papunesi e madhe, krimi i organizuar i prire nga kontrabanda e droges, prostuticionit etj.

Kur eshte fal per ket te fundit, sipas organizatave nderkombëtare aktualisht ne Itali, Greqi, Serbi, Dubai e vende tjera te BE-së jane mbi 200.000 prostituta shqiptare te ikura viteve te fundit nga shteti shqiptar qe nuk ju ofron pune e as perspektive, shkruan ne fund gazeta zvicerane Le Canton27.ch. E gjithe keto qe e tham e asryeton edhe biseda e fundit e Roberto Savianos me redaktorin e gazetes zvicerane Le Canton27.ch i cili nder tjera kishte thëne se « Shqipëria është një vend plot mafia. Politika shqiptare nuk bën dot pa te!.. »

 

Derniers articles