26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Mediat zvicerane: Terrorristët serbë kishin armë për 400 luftëtarë për invasion në Kosovë, por falë forcave tona, ata dështuan, thonë nga FSK

Bernë, 5 shklrut -Terrositet serb kishin armë për 400 luftëtarë Forcat e sigurisë së Kosovës thonë se kanë konfiskuar armë dhe pajisje ushtarake për deri në 400 luftëtarë (Bericht zu Schiesserei im Nordkosovo: Angreifer hatten Waffen für 400 Kämpferl) pas shkëmbimit të zjarrit me paraushtarakët serbë vitin e kaluar, shrkuan gazeta zvicerane Blickch duke u eferuar ATS/SDA, transmeton Le Canton27.ch  

Raport mbi të shtënat në veri të Kosovës Sulmuesit kishin armë për 400 luftëtarë

Përveç kësaj, një analizë e dokumenteve të konfiskuara dhe armëve ushtarake dëshmon se shteti serb ishte i pajisur me pajisje si dhe lidhje të ngushta me aparatin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, sipas një raporti hetimor të qeverisë së Kosovës. Dokumenti prej 51 faqesh nga Ministria e Jashtme e Kosovës, për të cilin janë shqyrtuar fotografitë dhe videot, grupet e të dhënave dhe kartat e identitetit, ishte në dispozicion të Agjencisë Gjermane të Shtypit të hënën.

Sipas këtij informacioni, ai është ndarë me organizmat ndërkombëtare kohë më parë. Në hetimin e saj, qeveria e Kosovës liston armët e konfiskuara të luftës që u konfiskuan në prani të forcës mbrojtëse të Kosovës KFOR dhe misionit të BE-së për sundimin e ligjit Eulex. Këto përfshijnë dy kamionë të blinduar, 29 automjete fuoristradë, 66 pushkë sulmi, 80,000 fishekë municionesh, si dhe mortaja, granata dore, mina, eksplozivë plastikë, pushkë snajper dhe pajisje komunikimi.

Origjina dhe datat e prodhimit – disa deri në vitin 2022 – mund të rindërtohen gjithashtu duke përdorur dokumentet shoqëruese. Reklamim Më shumë informacion Tensionet e viteve të fundit arritën kulmin më 24 shtator të vitit të kaluar: një forcë komando serbe me 30 trupa dhe të armatosur rëndë luftoi me policinë e Kosovës në qytetin e Banjskës pranë Mitrovicës në Kosovën veriore të banuar nga serbët.

U vranë tre sulmues serbë dhe një polic kosovar. Përgjegjësinë për këtë sulm e ka marrë politikani dhe biznesmeni serb i Kosovës Milan Radoiçiq. Ai ka thënë se aksionin e ka kryer me iniciativë të tij dhe për këtë nuk ka njoftuar asnjë autoritet zyrtar në Serbi. Megjithatë, qeveria në Prishtinë e konsideron të pamundur që Radoiçiq të ketë vepruar pa ndihmë. Raporti i hetimit argumenton se qëllimi i sulmuesve serbë ishte pastrimi i një korridori në mënyrë që ata të mund të dërgonin më shumë furnizime ushtarake.

Raporti paralajmëron gjithashtu për bashkëpunimin e Serbisë me shtetin rus dhe presidentin Vladimir Putin: “Nëse Perëndimi vazhdon të lejojë Vuçiqin të përshkallëzohet dhe nuk ndërmerr hapa të qartë e të qartë për të penguar Vuçiqin dhe Putinin nga përshkallëzimi i mëtejshëm, Ballkani mund të jetë sërish në telashe. fundoset në luftë.” (SDA)

Derniers articles