24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Mediat turke per aksidentin në Bullgari te turisteve shqiptare në Stamboll publikojne foto dhe video

Stamboll., 23 Nëntor –46 persona janë djegur për vdekje në një aksident trafiku në Bullgari (Bulgaristan’da trafik kazasında 46 kişi yanarak öldü)  ka ket ttiull agejcnia turke AA rreth trahgejdise ka shrkuar se « Në perëndim të kryeqytetit të Sofjes, të paktën 46 persona janë djegur për vdekje, sipas të dhënave të para, si pasojë e zjarrit të një autobusi pasagjerësh me targa të Maqedonisë së Veriut.« , transmeton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Një autobus që shkonte nga Stambolli për në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut, Uslüp, pranë qytetit bullgar të Sofjes, ka marrë flakë për një arsye të panjohur. 46 persona në autobus humbën jetën. Se pasagjerët janë shtetas maqedonas me prejardhje shqiptare.(« Otobüste bulunan 46 kişi yaşamını yitirdi. Yolcuların Arnavut asıllı Makedon uyruklu vatandaşlar olduğu. « ) ka shkruar sot gazeta turke « Ankahaber », njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Gazetas Thjeter Hyrjet ka shrkuar se « Mësohet se pasagjerët e autobusit kanë qëndruar në një hotel në Esenler për 2 ditë. Anëtarët e autokolonës bënë një turne në Stamboll për një kohë përpara se të niseshin. (« Otobüste bulunan yolcuların Esenler’de bir otelde 2 gün konakladıkları öğrenildi. Kafiledekiler, yola çıkmadan önce İstanbul’u bir süre gezdi.)

Derisa 4 autobusë të kompanisë Besa Trans, e cila kryen fluturime të rregullta për në Stamboll Shkup çdo javë, po udhëtonin si kolonë në kthim nga Stambolli, një prej autobusëve ka marrë flakë rreth orës 03.30 të mëngjesit në afërsi të Sofjes, kryeqyteti i Bullgarisë. Me fillimin e zjarrit, autobusi me targa të Maqedonisë së Veriut u përplas në barriera dhe ndaloi.

Sipas përcaktimeve të para, në këtë ngjarje janë djegur për vdekje 46 persona, mes tyre edhe shoferi. Pas aksidentit autostrada e Sofjes është mbyllur për qarkullimin e automjeteve si një korsi e vetme.

Në aksident 7 pasagjerë në mjet kanë mundur të dalin nga autobusi i djegur duke thyer xhamin. Të plagosurit në deklaratat e para kanë thënë se ka ndodhur një shpërthim në pjesën e përparme të autobusit, më pas ka shpërthyer flaka dhe më pas flakët kanë përfshirë autobusin. Pasagjerët u kthyen nga turneu, shumica e tyre ishin nga e njëjta familje, pasagjeri më i ri ishte 9 vjeç, 12 prej tyre ishin fëmijë nga 9 deri në 16 vjeç, pasagjerët ishin shtetas maqedonas me origjinë shqiptare, gjithashtu kishte një Në autobus mësohet një shtetas serb dhe një familje shtetase belge.

Ministri i Brendshëm bullgar, i cili ka mbërritur në vendngjarje ka deklaruar se është tronditur nga vendi i ngjarjes dhe se pasagjerët janë djegur rëndë. Të plagosurit u dërguan në spitalet e Sofjes dhe u trajtuan. Në Sofje erdhën dhe morën informacione edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zahev dhe ministri i Shëndetësisë që e shoqëronte.

Ndërkohë që vijojnë hetimet për ngjarjen, po fokusohet mundësia që ngjarja të jetë sobë. Pasagjerët e plagosur deklarojnë se fillimisht kanë dëgjuar një shpërthim në pjesën e përparme dhe më pas kanë nisur flakët. Autoritetet bullgare, nga ana tjetër, deklarojnë se ekziston dyshimi i madh se zhurma mund të jetë shkaktuar nga përplasja e autobusit në barriera dhe se më pas mund të ketë marrë flakë dhe se po intensifikojnë hetimet në këtë drejtim.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bulgaristanda-alev-alan-otobuste-46-kisi-yasamini-yitirmisti-kafilenin-istanbul-gezisinden-goruntuleri-cikti-41945814

 

Derniers articles