24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Sa për dijeni te ministrit rus Lavrov: Ne Luftën e Kosovës kishte mbi 5000 burra rusë përkrah vëllezërve serbë. Ata ishin: Mercenarë, paramilitarë, hajdutë, spiunë…

Bernë, 20 shkurt -Lufta e fundit ne Koove (199) nuk ihste mes Serbise dhe Kosovës por lufgte e sallve me shqiptaret e Kosovës. Themi kesh sepse ne palen serbe kihste shume mercenare ne vednet sllavbe, kryeisht russe te cilin luftonin ne Kosove ne krah te « vellzreve serbe », kane sjrkuar gazeta boterore. Per prezencen  e mercenareve rusë ne Kosove e kane pranuar edhe oficere te larte te armates ruse, shkruan gazeta zvicereane Le canton27.ch  

Gjeneralkoloneli Leonid Ivashov një kritik kryesor i NATO-s Intertass ne vitin 1999 ka shpjeguar rolin e mercenarëve rusë në Kosovë. Sipas tij ata kane ndihmuar në organizimin e dislokimit të papritur të fundit të rreth 200 parashutistëve rusë në aeroportin afër Prishtinës.

Një oficer tjeter i Shtabit të Përgjithshëm rus në atë kohë pranoi se vullnetarë rusë mund të shërbenin në Kosovë (A Russian General Staff officer at that time admitted that Russian volunteers might be serving in Kosovo)

Sa mercenare apo sa burra ruse me uniforme e pauniforme kishte ne Kosove gjate luftes se vitit 1999.  Cfare thote oska zyrtare per mercenaret rusë ne Kosovë?

Por sipas tij, pjesëmarrja e drejtpërdrejtë ruse në fushatën e spastrimit etnik të Beogradit në Kosovë mund të ketë pasoja të tjera më të drejtpërdrejta. Nëse raporti i “Newsday” rezulton i saktë per pjesemarrjen e mercenareve rusë ne luften e Kosovë, atëherë vullnetarët rusë në një moment mund të implikohen në akuzat e OKB-së apo te Gkytes Nderkombëatre te Hagës te ngtruia sikur për krime lufte kundër forcave serbe në Kosovë. (June 25, 1999 : Jamestown.org)

« Në Shtabin rus pranë Aeroportit të Prishtinës, presin 850 ushtarë nga Grupi i 12-të Taktik i Ushtrisë Ruse. Në pritje për t’u vendosur në Rahovec, ku shqiptarët etnikë këmbëngulës kanë bllokuar rrugët për javë të tëra. Shqiptarët etnikë në Rahovec ndjejnë mosbesim të thellë ndaj rusëve, duke pretenduar se kanë marrë anën e serbëve… » (NATO: 27 September 1999)

Sipas gazetes franceze Liberation, sa burra rusë kishte ne krah te ushatreve serbë, në luften e fundit ne Kosovë?

« Mercenarë dhe grabitës. Vullnetarët e ushtrisë ruse erdhën për të luftuar përkrah vëllezërve serbë. Në emër të solidaritetit sllav. Ky përforcim i ushtarëve të rregullt u mbush me një faunë mercenarësh, paramilitarësh, spiunësh dhe grabitëssh duke arritur gjithsej 5000 burra… » ka shkluar gazeta e njohur franceze « Liberation » ne vitin 1999. (Liberastion, 28.06. 1999: Mercenaires et pillards. Des volontaires de l’armée russe sont venus guerroyer aux côtés des frères serbes. Au nom de la solidarité slave. Ce renfort de soldats réguliers s’était grossi d’une faune de mercenaires, de paramilitaires, d’espions et de pillards atteignant en tout 5 000 hommes.)

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch, per pranin e emercenareve rusë deshmon jo vetem mediat boterore ne Kosovë por edhe ushtaret e UCK-së ne beteja e Koshares të zhvilluar më 9 prill të vitit 1999 në kuadër të operacionit “Shigjeta” qe ishte ndër betejat më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e cila arriti të hap kufirin Kosovë-Shqipëri.

Nga pamjet e atëhershme shihet se në betejën e Kosharës para 23 viteve, UÇK-ja kishte vrarë edhe një pjesëtarë i cili ishte mercenar rus i cili ju kishte bashkuar forcave serbe për spastrim etnik në Kosovë. Mercenaret nga Moska të vrarë në Kosharë, ju kishin gjetur dokumente që dëshmonin se ata ishin rusë, ka shkruar ne fund gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Derniers articles